-4.7 C
Warka
wtorek, 7 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDzień integracji w PSP nr 2 w Warce

  Dzień integracji w PSP nr 2 w Warce

  14 czerwca 2022 r. w PSP nr 2 w Warce odbył się coroczny Dzień Integracji.

  Mottem tego dnia były słowa:

  „Każdy człowiek ma prawo: żyć, uczyć się, bawić,
  Kochać, realizować swoje marzenia i cele życiowe.
  Każdy jest inny, ale wszyscy mają równe prawa”

  W dzisiejszych czasach dostrzegamy wiele uprzedzeń i nierówności w postrzeganiu i traktowaniu osób niepełnosprawnych. Dlatego tak istotne jest wpajanie idei integracji już od najmłodszych lat oraz nawiązywanie i pielęgnowanie kontaktów między osobami niepełnosprawnymi  i pełnosprawnymi. Wreszcie po okresie pandemii stęsknieni za bliskością drugiego człowieka uczniowie wraz z gronem pedagogicznym mogli cieszyć się wspólnie Dniem Integracji. Święto to jest dniem szacunku, przyjaźni i miłości do drugiego człowieka.  Jesteśmy dumni, że nasza szkoła jest szkołą z oddziałami integracyjnymi, a uczęszczający do nich uczniowie czują się w naszym środowisku dobrze i mogą realizować się i rozwijać tak samo jak ich pełnosprawni rówieśnicy. Uroczystość rozpoczęła się przekazaniem symbolicznego klucza szkoły przez panią dyrektor w ręce naukowców. Dzień integracji połączył zabawę z nauką, bo… „zabawa jest nauką, nauka zabawą”. Uczniowie starszych klas pod opieką nauczyciela chemii przygotowali interesujące przedstawienie o ludziach nauki, którzy swoimi odkryciami wpłynęli bardzo istotnie na rozwój świata.

  W specjalnie stworzonych stanowiskach  naukowych dzieci mogły wykonywać eksperymenty i badania. Nie zabrakło też muzyki, wspólnej zabawy czy projektów plastycznych, w których dzieci mogły wziąć udział. Pogoda tego dnia dopisywała, nastroje uczniów również, miłym akcentem były różne słodkości, które na tą okoliczność przygotowali rodzice. Dla młodszych dzieci wielkim przeżyciem była „Drabina do nieba”, czyli co się kryje

  w wozie strażackim.  Uczniowie mogli zobaczyć profesjonalne wyposażenie pojazdu strażackiego, usiąść na siedzeniu kierowcy czy zapytać strażaków o tajniki ich zawodu. Bardzo istotnym przed okresem wakacyjnym był wykład i pokaz ratowników medycznych, którzy w praktyczny sposób uczyli udzielania pierwszej pomocy i właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Dzień był wesoły, a wszystkim udzieliła się wspaniała atmosfera. Uczniowie tańczyli na scenie oraz dookoła niej, śpiewali piosenki, z którymi się utożsamiają, rozmawiali, byli blisko ze sobą. Spontanicznie wykonali belgijkę-taniec integracyjny. Wszyscy bawili się wyśmienicie i żałowali, że impreza dobiegła końca.

  Pamiętajmy o tym, żeby wartości, które przypominał nam Dzień Integracji praktykować przez cały rok. Codziennie mamy okazję stawać się lepszymi ludźmi, rozwijając empatię i zrozumienie dla ograniczeń i słabości. Dzięki temu czujemy się bezpiecznie, bo każdy z nas ma swoją niepełnosprawność, tylko nie zawsze ją widać.

  „Co możesz dać drugiemu?
  Trochę ciepła? Szczery uśmiech?
  Odrobinę szacunku i zrozumienia?
  Możesz dostrzec w nim dobro i pragnienia,
  pokochać całym sercem,
  dać przyjaźń, czułość i szczęście”.

  Monika Sobota – Nauczyciel współorganizujący kształcenie

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE