Więcej
    Strona głównaOrganizacjeXXIII Zlot Turystów Województwa Mazowieckiego

    XXIII Zlot Turystów Województwa Mazowieckiego

    Członkowie Oddziału PTTK im. Wiktora Krawczyka uczestniczyli w XXIII Zlocie Turystów Województwa Mazowieckiego. Wareccy turyści, co roku, chętnie i bardzo licznie uczestniczą w zlotach. W tym roku dojechali do starego, powstałego na przełomie IX i X wieku – Pułtuska. Miasto położone na skraju Puszczy Białej, nad Narwią, było trzecim, po Warszawie i Płocku miastem z murowanymi fortyfikacjami. Turyści zwiedzili Zamek Pułtuski „przywitali się” z Krzysztofem Klenczonem, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą, który urodził się właśnie w tym mieście. Odwiedzili Bazylikę kolegiacką Zwiastowania Najświętszej Panny, ufundowaną przez biskupa płockiego Pawła Giżyckiego w 1449 r. Zwiedzili Pojezuickie Piwnice pod „Wzgórzem Abrahama”, przeszli słynnym, długim rynkiem, zachwycili się ratuszem z ceglaną wieżą. Zwiedzili również Muzeum Regionalne, które skupia się w odnajdowaniu i archiwizowaniu eksponatów historycznych i etnograficznych. Wspięli się na ostatnią, siódmą kondygnację tego starego, z drewnianymi stropami budynku, podziwiali panoramę miasta w promieniach wczesnojesiennego słońca. Następnie przeszli nad Narew, gdzie czekali na nich przedstawiciele pułtuskiego Wodnego Oddziału PTTK „Pełta”, którzy powitali uczestników zlotu  na swoich nadrzecznych terenach i zaprosili na  turystyczny poczęstunek. Po mile spędzonym czasie turyści przejechali do Popowa, Ośrodka Charytatywno-Szkoleniowego Caritas. Tam, w pięknym, leśnym kompleksie spotkali się na części oficjalnej XXIII Zlotu Turystów Województwa Mazowieckiego. Natalia Wojtyra, prezes Forum Oddziałów Województwa Mazowieckiego, powitała wszystkich uczestników. Powitała również Izabelę Stelmańską, prezesa MROT, Zastępcę Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim. Wspaniałą propagatorkę turystyki i działań oddziałów PTTK w województwie. Pani Stelmańska przekazała dyplomy uznania za zaangażowanie i działania na rzecz promocji i rozwoju turystyki na Mazowszu. Koleżanki Marzena Jankowska i Jolanta Sikorowska otrzymały dyplomy z rąk Izabeli Stelmańskiej. Następnie zostały wręczone medale zasłużonych dla pracy w PTTK. Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę przy akompaniamencie muzyki. Turyści bawili się do północy.

    Ranek przywitał wszystkich rześkim powietrzem. Słonko zachęcało do porannych spacerów w pięknym kompleksie leśnym. Po smacznym śniadaniu wyruszyli do Popowa Kościelnego, gdzie zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej. Kościół w Popowie to drewniana świątynia pochodząca z 1629 roku, postawiona na miejscu starego kościoła z 1423 r. Następnie udali się Serocka, miasta położonego w pobliżu ujścia Bugu do Narwi. W historii było miastem królewskim Królestwa Polskiego. W mieście pozostał rynek z ratuszem. Na południe od rynku znajduje się średniowieczne grodzisko, zwane Barbarką. Istniało ono w okresie XI do XIII wieku. Serock jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Najważniejszym zabytkiem miasta jest kościół  Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, późnogotycka budowla z 1526 r.

    Zadowoleni turyści, z naładowanymi pozytywnie „bateriami” wrócili do Warki, by skorzystać jeszcze ze smaków w ramach Światowego Dnia Jabłka.

    Zarząd Oddziału PTTK

    Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
    Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
    Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

    NAJPOPULARNIEJSZE