2.4 C
Warka
środa, 1 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiNapoleon Orda w Muzeum Pułaskiego w Warce

  Napoleon Orda w Muzeum Pułaskiego w Warce

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na nową wystawę czasową. Tym razem zostanie ona zaprezentowana w bibliotece pałacu w Winiarach. Muzeum zaprezentuje efekty prac konserwatorskich zbioru kilkudziesięciu litografii wykonanych wg rysunków Napoleona Ordy (1807-1883) – artysty plastyka, pianisty i kompozytora, wszechstronnego artysty epoki romantyzmu.

  Ekspozycja „Napoleon Orda. Ze zbiorów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego” stanowi finał szerszego zadania konserwatorsko-wystawienniczego realizowanego w 2022 r. dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu wareckie muzeum poddało konserwacji i digitalizacji 111 grafik, z czego 45 z nich zostało oprawionych w passe-partout i ramy oraz zostanie zaprezentowanych na wystawie czasowej.

  Wystawa przypomina niezwykłe dzieło Napoleona Ordy – syna polskiego szlachcica, pochodzącego z terenów obecnej Białorusi. W ostatnich latach swojego życia dokonał on rzeczy niebywałej: przemierzył rozległy obszar dawnej Rzeczypospolitej ze szkicownikiem, ołówkiem i farbami, po to by ocalić od zapomnienia i zrysować wyjątkowe obiekty architektoniczne: dwory, pałace, zamki, kościoły i cerkwie. Na kartach papieru uwiecznił miejsca historyczne utraconej na skutek rozbiorów ojczyzny. Jego pełną poświęcenia pracę można z powodzeniem nazwać misją, która do dziś ma znaczenie artystyczne, patriotyczne i dokumentacyjne. Do naszych czasów zachowało się ok. 1000 pejzaży Ordy.

  Artysta postawił po sobie wyjątkową spuściznę nie tylko Polakom, ale i Ukraińcom, Białorusinom oraz Litwinom. Miejsca, które rysował, w wielu przypadkach już dziś nie istnieją. Dla historyków i znawców sztuki to bezcenne działo. Już w chwili powstawania rysunków, ich autor miał świadomość roli zadania jakiego się podjął. Dlatego część pejzaży upowszechnił wydając własnym kosztem publikację z litografiami pt. „Album widoków historycznych Polski poświęcony Rodakom”. Karty z tego wydawnictwa kolekcjonowało przez wiele lat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Teraz będą mogli je Państwo zobaczyć na wystawie, po konserwacji i w pięknej oprawie. Nie będą to widoki przypadkowe. Z ponad 100 obiektów zostanie zaprezentowanych 45 litografii przedstawiających pejzaże Podola, Wołynia i Kijowszczyzny. W obliczu napaści Rosji na Ukrainę i walk trwających na wielu tych terenach obecnie, prezentacja ta nabiera szczególnego znaczenia. Opisy do wystawy przygotowano w języku polskim i ukraińskim.

  Kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest Karol Kucharski – historyk wareckiego muzeum, przy wsparciu historyczki sztuki i dyrektorki Iwony Stefaniak. Opisy obiektów pomogły opracować badaczki pochodzące z Ukrainy: prof. dr hab. ChNUP imіenia H. S. Skoworody Olena Bohdaszyna i dr hab. prof. ChNUE imienia S. Kuznetsa Olena Krawczenko. Projekt i aranżację wystawy wykonały: Kaja Nosal i dr Anna Wręga z ONTO studio w Warszawie. Konserwacji litografii podjął się Pan Dariusz Subocz z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki ARS VETA, a oprawy grafik na wystawę wykonał Pan Józef Tomczyk – Pracownia Artystyczno-Konserwatorska w Mrokowie.

  Patronat honorowy nad wystawą sprawują: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, patrona medialny: „Monitor Wołyński”, „Spotkania z Zabytkami” i Radio Plus Radom. Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Wernisaż ekspozycji odbędzie się 15 grudnia, dla szerokiego grona odbiorców wystawa będzie dostępna od soboty 17 grudnia do 14 maja przyszłego roku (z przerwą świąteczno-noworoczną w terminie: 23 grudnia 2022 – 15 stycznia 2023).

  Serdecznie zapraszamy.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE