Więcej
  Strona głównaInstytucjeSłoneczny Dzień Pułaskiego

  Słoneczny Dzień Pułaskiego

  Dzień Kazimierza Pułaskiego 2013 już za nami. Tym razem skromniej niż zwykle, bardziej kameralnie, ale godnie, w gronie naszych władz samorządowych, gości z powiatu, miasta i młodzieży szkolnej, uczciliśmy 234. rocznicę śmierci naszego Patrona. Jesienny park w Winiarach stanowił piękne tło spotkania przed pomnikiem Kazimierza Pułaskiego. Był słoneczny i ciepły dzień.

  Dyrektor muzeum Iwona Stefaniak powitała zebranych i przypomniała postać Kazimierza Pułaskiego. Starosta grójecki Marian Górski i burmistrz Warki Dariusz Gizka skierowali do zebranych przemówienia okolicznościowe.

  Część patriotyczna przed pomnikiem Kazimierza Pułaskiego odbyła się w asyście wielu pocztów sztandarowych. Wśród gości obecni byli m.in: wicestarosta grójecki Janusz Różycki, członek Zarządu powiatu Jan Traczyk, wiceburmistrz Teresa Knyzio, radni powiatowi i radni miejscy. Nie zabrakło delegacji Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu na czele z dziekanem Wydziału Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa – Krzysztofem Śmiechowskim. Przybyli przedstawiciele związków kombatanckich, Komendy Policji w Warce, Nadleśnictwa Dobieszyn, delegacje instytucji z Warki, szkół oraz stowarzyszeń noszących imię Kazimierza Pułaskiego. Nie zabrakło księdza dziekana Stanisława Dobkowskiego i dyrektora Browaru Warka Leszka Kałuży. Najliczniej stawiła się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. Pułaskiego w Warce z dyrektor Marylą Szajner.

  Tego dnia odbył się finał 3. Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy „Nasza Historia” Generał Kazimierz Pułaski – Bohater dwóch Narodów, a przed pomnikiem Kazimierza Pułaskiego wręczono nagrody laureatom. W niezwykle wyrównanej walce zwycięzcami konkursu zostały drużyny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. w Nowej Wsi i Publicznego Gimnazjum im. ks. Pawła Heintscha w Dębnowoli. Uczniowie tych szkół wykazali się największą wiedzą na temat Kazimierza Pułaskiego.

  Oprawę muzyczną Dnia Pułaskiego przygotowała Miejska Orkiestra „Moderato” z Warki pod kierunkiem Artura Gębskiego, która na część Kazimierza Pułaskiego zagrała jak zwykle porywająco. W winiarskim parku zabrzmiały: marsz Happy Marching Band, Romanze Fryderyka Chopina i amerykański marsz Longstreet.

  Na zakończenie odbyła się tzw. część artystyczna w pałacu. Goście mieli okazję wysłuchać programu słowno-muzycznego pt. Legenda Pułaskiego w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego z Warki oraz zapoznać się z projektem ekspozycji stałej o historii Warki, który zaprezentowała dyrektor muzeum Iwona Stefaniak.

  Nie odbyłby się Dzień Pułaskiego bez zaangażowania wielu osób. Za pomoc serdecznie dziękujemy Przyjaciołom naszego muzeum: Zajazdowi na Winiarach, Piekarni Kazana oraz Miejskiej Orkiestrze „Moderato”.

  ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

  Info. Muzeum

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE