2.5 C
Warka
środa, 1 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiKronika policyjna i dwa słowa Komendanta...

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta…

  Sąd w Grójcu zastosował areszt wobec podejrzanego, który w Warce doprowadził do stanu bezbronności mieszkankę Warki, po czym zabrał jej pieniądze i dowód osobisty, a następnie uciekł. Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu w Warce. Wareccy policjanci w wyniku intensywnych czynności chwilę po zdarzeniu, zatrzymali dwie osoby, mężczyznę i kobietę, podejrzewanych o rozbój. Funkcjonariusze znaleźli także skradzione przez nich wcześniej przedmioty. Przestępcy trafili do policyjnego aresztu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego mężczyzna usłyszał zarzut – rozboju, natomiast kobieta – używania  przemocy i naruszenie nietykalności cielesnej w celu wywarcia wpływu na świadka w sprawie. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na najbliższe dwa miesiące, grozi mu do 12 lat więzienia, natomiast wobec kobiety został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

  30 listopada 2022 r. wareccy policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że nieznany sprawca w jednej z drogerii w Warce dokonał zaboru w celu przywłaszczenia  perfum o łącznej wartość 864 złotych. Na miejsce zostali skierowani policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego którzy po obejrzeniu nagrania z monitoringu wytypowali sprawcę kradzieży którym okazał się 46-letni mieszkaniec Warki. Mężczyzna szybko został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu, gdzie zostały mu przedstawione zarzuty kradzieży. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 pozbawienia wolności.

  Na początku grudnia 2022 roku kryminalni z Komisariatu Policji w Warce, działając w oparciu o uzyskane informacje, pojechali do jednego z mieszkań, gdzie jak ustalili może przebywać 21-latek podejrzewany o posiadanie narkotyków. Policjanci zapukali do drzwi wytypowanego mieszkania i sprawdzili jego wnętrze. Podczas przeszukania ujawnili susz roślinny o charakterystycznym zapachu. Przyłapany 21-latek przyznał, że narkotyki są jego własnością. Następnie mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do Komisariatu Policji w Warce gdzie usłyszał zarzuty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadanie narkotyków jest przestępstwem, za dokonanie którego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Najważniejsze jest to, że narkotyki nie trafią na rynek.

   

  „DWA SŁOWA KOMENDANTA”

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

  Gdy zbliżają się święta pięknieją sklepowe wystawy. Witryny sklepowe uginają się od prezentów. Prawdy o handlu nie należy jednak szukać na wystawach, tylko we wnętrzach sklepów, gdzie toczy się prawdziwa walka o klienta. To też okres wzmożonej aktywności internetowej i zakupów online. Portale aukcyjne, sklepy internetowe czy oferty w social mediach prześcigają się w propozycjach. Walkę o klienta podejmują też cyberprzestępcy, którzy chcą nas pozbawić oszczędności. Jako przestrogę przedstawiam autentyczną historię, która może przydarzyć się Tobie!

  Znasz to uczucie, kiedy dziecko marzy o nowej rzeczy, a Ty zrobisz wszystko, żeby w święta spełnić jego marzenie? Wszyscy jesteśmy w stanie wiele poświęcić, by spełnić prośbę ukochanego dziecka. Tak było z pewną panią, która chciała kupić synowi wymarzony smartfon. Kobieta wiedziała, że synowi bardzo zależało na posiadaniu tego modelu telefonu. Kto z nas nie zrobiłby tego dla własnego dziecka? Nasza bohaterka oczami wyobraźni widziała jak syn otwiera zamówioną paczkę, w której jest wyczekiwany prezent, a na jego twarzy malowała się radość. Niestety – coś poszło nie tak. Ogłoszenie dotyczące sprzedaży telefonu nasza bohaterka znalazła na popularnym portalu społecznościowym. Wszystko wyglądało wiarygodnie. Były zdjęcia, była wymiana korespondencji. Sprzedający wydawał się miły i pomocny. Kupująca myślała, że zachowała wszystkie środki ostrożności – przecież w ogłoszeniu były pełne dane firmy wraz z NIP-em. Kobieta czytała komunikaty prasowe o oszustach, którzy działają w internecie. Była pewna, że ona jednak nie da się oszukać. Dalej historia potoczyła się jak zwykle. Pomimo wpłaty ustalonej poprzez komunikator kwoty pieniędzy, na wskazane przez sprzedającego konto, zamówiona przesyłka nie dotarła do nowego właściciela, a kontakt z osobą sprzedającą się urwał. Pokrzywdzona nie mogła sobie darować, że padła ofiarą oszusta, straciła pieniądze, a na twarzy syna zamiast uśmiechu w czasie nadchodzących świąt zagości smutek.

  Przestępcy nie mają wolnego, abyś nie stracił pieniędzy, a po twarzy Twojego bliskiego nie płynęły łzy warto zastosować się do kilku zasad bezpiecznych zakupów w sieci:

  • wybieraj tylko te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów;
  • zwracaj szczególną uwagę na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną;
  • pamiętaj, że sklep internetowy, jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Zwróć uwagę, by był to numer telefonu stacjonarnego, a nie numer telefonu komórkowego. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online na stronach ceidg.gov.pl, ekrs.ms.gov.pl;
  • sprawdzaj datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny);
  • nie korzystaj z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform;
  • nie udostępniaj haseł i loginów do bankowości internetowej;
  • wybieraj opcję, jeśli to możliwe płatności za pobraniem;
  • sprawdzaj dokładnie wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę i jaki przelew potwierdzamy.

  Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spełnienia marzeń oraz miłych rodzinnych spotkań przy Wigilijnym stole. Życzę także, aby nadchodzący Nowy 2023 Rok przyniósł Wam wiele pomyślności, uśmiechu i radości.

  Kończąc, chciałbym w imieniu swoim i wszystkich wareckich policjantów złożyć podziękowania lokalnemu samorządowi za dotychczasową owocną współpracę oraz zaangażowanie i wsparcie w wielu przedsięwzięciach podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Dzięki takim działaniom możemy w pełni dbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

  Z poważaniem

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – Kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE