Więcej
    Strona głównaInstytucje"Obwodowa" poznaje Polskę

    „Obwodowa” poznaje Polskę

    Uczniowie Zespołu Szkół w Warce mieli okazję zwiedzać piękne zakątki Polski dzięki programowi „Poznaj Polskę”. Na ten cel Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło 50 mln zł! Nabór wniosków ruszył 5 września. W poprzednim i w tym roku szkolnym program cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Skorzystało z niego w naszej szkole ponad 350 uczniów. W ramach wycieczek edukacyjnych uczniowie odkrywali bogactwo przyrodnicze, historyczne i kulturalne naszego kraju.

    W dniach 14-16 listopada klasy III TOI, III TL i III TLH odwiedziły gród Kraka i okoliczne miejscowości. Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili Kopalnię Soli Bochnia, która jest najstarszą kopalnią soli w Polsce. W bocheńskiej kopalni, dziś unikatowym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytku, działalność górniczą rozpoczęto w 1248 r. Śladem eksploatacji jest niezwykły labirynt solnych komór i korytarzy ukryty pod Bochnią, najstarszym miastem Małopolski. Uczniowie obejrzeli najcenniejsze zabytki bocheńskiej żupy, spacerując podziemną trasą turystyczną. Multimedialna ekspozycja nadała zwiedzaniu charakteru swoistej podróży w czasie od Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi, przez wszystkie epoki do czasów współczesnych. Słuchowiska przestrzenne, interaktywne prezentacje oraz materiały filmowe wyświetlane na wkomponowanych w naturalną scenografię ekranach holograficznych uatrakcyjniły pobyt w kopalni.

    Drugiego dnia przyszedł czas na zwiedzanie Krakowa. Pani przewodnik poprowadziła uczniów Drogą Królewską oraz uliczkami miasta, pokazując najciekawsze miejsca dawnej stolicy Polski. Nie zabrakło oczywiście wizyty na Wawelu, zwiedzania Katedry, spotkania ze Smokiem. Wieczorem, najodważniejsi uczestnicy wycieczki, zdecydowali się na sporą dawkę adrenaliny, wchodząc na seans do Lost Souls Alley – Domu Strachów. Ostatniego dnia grupa zwiedziła Jaskinię Nietoperzową i udała się na spacer po Ojcowskim Parku Narodowym. Pogoda tego dnia nie sprzyjała wędrówkom, ale to nie popsuło nikomu humoru. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili wieczorem do Warki. Oby więcej takich wyjazdów!

    Wtorkowy, zimny poranek, 29 listopada, 7:00 rano nie wystraszył uczniów klas 1 TI i 2 TH, którzy punktualnie zjawili się na parkingu, by wyruszyć w podróż do Lublina pod opieką pań: Marzeny Maciak i Beaty Wolskiej. Pierwszym punkiem był Majdanek. Miejsce refleksji i zadumy nad losem tych którzy tam zginęli. Nie sposób wyrazić słowami obozowego życia, a właściwie tortur, które towarzyszyły na co dzień jeńcom. Zarówno kobietom, mężczyznom jak i dzieciom. Zimny wiatr potęgował jeszcze zimniejszą historię, która zapisała się w kartach historii tego obozu.

    Kolejnym punktem było poznanie zakątków Lublina. Świetna gra terenowa z podziałem na grupy pozwoliła wykazać się bystrym uczestnikom wycieczki, którzy w mig odgadywali zagadki z kart. Nie byłoby wyjazdu, gdyby nie zaliczono McDonald’s, która była miłym swobodnym przerywnikiem programu. Wesoły autobus powrócił w późnych godzinach wieczornych integrując ze sobą młodzież różnych klas.

    W poniedziałek 28 listopada klasy 4PTL i 4PTH wybrały się wraz z paniami Izabelą Podworską i  Agnieszką Kopycką na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik, by uczyć się poprzez doświadczanie. Tam każdy znajdzie dziedzinę nauki, która go zafascynuje i pochłonie bez reszty. Uczniowie byli również w Planetarium by zobaczyć miliony gwiazd, a także przenieść się do obserwatorium na pustynię Atacama w Chile, gdzie dzięki najpotężniejszym teleskopom, udało nam się zajrzeć za kurtynę tajemnic Wszechświata.

    7 grudnia klasy III TOI, III TL i IIITLH wraz z nauczycielami Panią Dorotą Dudojć-Prokopczyk, Aldoną Rzeźnik i Marzeną Maciak odbyły wycieczkę do stolicy. Pierwszym punktem wyjazdu było Muzeum Neonów. Stała kolekcja tego muzeum składa się z około stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików. Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, a także mogli docenić kunszt twórców i rzemieślników tej często zapominanej formy sztuki. Drugim punktem zwiedzania było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską. Wizyta w tym miejscu była świetną lekcją walki z wadami, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum POLIN przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów. Ostatnim miejscem wizyty w Warszawie było Centrum Nauki Kopernik, które stwarza idealne warunki do doskonalenia kluczowych kompetencji XXI wieku, m.in. umiejętności logicznego i krytycznego myślenia, formułowania problemów, analizowania informacji i wnioskowania, odróżniania faktów od opinii, a także niezwykle ważnej umiejętności – współpracy. Centrum wspiera też rozwój osobistych zainteresowań uczniów i wspomaga procesy integracji wiedzy przedmiotowej z różnych dyscyplin – zarówno przyrodniczych, jak i humanistycznych. Eksperymentując na wystawach, uczniowie mogli nie tylko odnieść swoje obserwacje dotyczące prezentowanych zjawisk do wiedzy z życia codziennego, ale także zweryfikować ich poprawność.

    Wszyscy doskonale bawili się w tym miejscu.

    Warto jeździć na wycieczki i poznawać zakątki naszego pięknego kraju, prawdziwe zaś jest powiedzenie, że podróże kształcą!

    ZS Warka

     

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE