Więcej
  Strona głównaOrganizacjeHistoria naszych przodków w Muzeum Wsi Radomskiej...

  Historia naszych przodków w Muzeum Wsi Radomskiej…

  Warecki oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka znów wyruszył na turystyczne podboje. Tym razem dzieci ze Szkolnych Kół PTTK  pojechały do Muzeum Wsi Radomskiej, aby przybliżyć sobie historię naszych przodków, poznać ich domostwa, zagrody i styl życia. Zwiedzając stałe ekspozycje uczestnicy wycieczki poznali zespół wiejski z chatami biedaków i bogaczy,  izbami białymi i czarnymi, studnią kręgową z żurawiem, kurnikami pełnymi zwierząt oraz zespół dworski z dworami z Pieczysk i Brzeziec. Uwagę dzieci zwróciła kuźnia, miejsce pracy wiejskiego kowala, wyrabiającego nie tylko podkowy, ale głównie narzędzia rolnicze oraz wiatrak typu koźlarza, obracany do kierunku wiatru.

  Następnie wszyscy dotarli do sali dydaktycznej, gdzie poznali technikę lepienia naczyń ceramicznych z różnych rodzajów glin. Dzieci własnoręcznie ulepiły z gliny szarej kilka form ceramicznych: miseczkę, twarz i zwierzątko wiejskie. Twory wspólnej pracy będą wysychały i zostaną wypieczone, co zajmuje aż dwa tygodnie. Dawniej wytwarzano z ceramiki nie tylko ozdoby i zabawki dla dzieci, ale głównie formy użytkowe: miski, dzbany, wazony, talerze, itp.

  Wycieczka minęła szybko, zwłaszcza że pogoda dopisała. Mali turyści mieli przyjemność wędrować wśród wspaniałego drzewostanu muzeum, przykrytego jesiennymi barwami liści i owoców.

  Wycieczka organizowana była przez PTTK oddział Warka w ramach projektu Działaj Lokalnie – „Turystyka z zagadkami”.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE