Więcej
  Strona głównaBlogiAkcyza za samochód – sprawdź, czy nie musisz jej zapłacić!

  Akcyza za samochód – sprawdź, czy nie musisz jej zapłacić!

  Obecnie coraz więcej osób decyduje się na sprowadzenie pojazdu z innego państwa. To korzystny sposób na nabycie wymarzonego samochodu taniej lub w lepszej konfiguracji niż na polskim rynku. Jednak zanim zdecydujesz się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, sprawdź jakich formalności powinieneś dopełnić. Dowiedz się, czym jest akcyza za samochód i kiedy trzeba ją zapłacić.

  Akcyza za samochód – co to?

  Akcyza za samochód to podatek, który jest nakładany podczas sprowadzania pojazdu do Polski z zagranicy. Co istotne, obowiązek jej zapłaty powstaje bez względu na to, czy zakupiony pojazd jest nowy czy używany. Podatek należy uregulować, zawsze gdy sprowadzasz samochód dotąd niezarejestrowany na terytorium Polski. Jedynie w przypadku aut o wartości rynkowej poniżej 1 000 zł nie pojawia się obowiązek podatkowy.

  Pamiętaj też, że to zazwyczaj kupujący jest zobligowany do zapłaty akcyzy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pojazd nabywasz od pośrednika. Wtedy to on jest zobowiązany do uregulowania tego podatku.

  Od czego zależy wysokość akcyzy za samochód?

  Planujesz sprowadzić pojazd z zagranicy i zastanawiasz się, na jaką opłatę powinieneś się przygotować? Konieczność zapłaty akcyzy za sprowadzany z zagranicy samochód może wpłynąć na opłacalność całego procesu. Dlatego warto wcześniej zorientować się, jakie opłaty poniesiesz.

  Wartość podatku w dużej mierze zależy od rodzaju napędu, w jaki jest wyposażony sprowadzany samochód. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

  Samochody z silnikiem spalinowym

  W przypadku pojazdów napędzanych silnikiem spalinowym wyróżnia się dwie stawki akcyzy w zależności od pojemności.

  • 3,1 % dla aut o pojemności do 2 000 cm3,
  • 18,6% dla samochodów z silnikiem o pojemności powyżej 2 000 cm3.

  Łatwo można zauważyć, że sprowadzenie mocniejszych aut z bardziej dynamicznym silnikiem wiąże się z koniecznością opłacenia wyższego podatku akcyzowego.

  Pojazdy hybrydowe

  Akcyza za samochód napędzany silnikiem hybrydowym jest niższa niż za tradycyjny pojazd spalinowy. Skąd różnica? Niższy podatek od hybryd na celu promocję bardziej ekologicznych rozwiązań. Osoby sprowadzające takie o pojemności skokowej nie wyższej niż 3 500 cm3 zapłacą podatek w wysokości 9,3% wartości pojazdu. Natomiast za samochody z silnikami do 2 000 cm3 zostanie naliczona akcyza o wartości 1,55%. Co więcej, obecnie ustawodawca zwalnia z obowiązku zapłaty tego podatku osoby, które sprowadzają samochody hybrydowe typu Plug-in o pojemności skokowej do 2 000 cm3 i pojazdy elektroniczne typu REX.

  Akcyza za samochód – jakie terminy obowiązują i gdzie ją można opłacić?

  Opłatę za podatek akcyzowy należy dokonać we właściwym urzędzie skarbowym. Można to zrobić, stawiając się osobiście w placówce lub online, korzystając z Platformy PUESC. Zanim dokonasz wpłaty, należy przygotować odpowiedni formularz.

  W przypadku akcyzy za sprowadzenie samochodu osobowego trzeba wypełnić deklarację AKC-U/S.  Niezbędne będzie do tego przygotowanie danych pojazdu oraz samodzielne obliczenie wartości podatku. Warto wiedzieć, że jeśli samochód jest własnością kilku osób, każda z nich powinna oddzielnie wysłać odpowiednie dokumenty. Po złożeniu deklaracji do AKC-U/S właściciel pojazdu jest zobowiązany do uiszczenia akcyzy. Warto zadbać o dotrzymanie obowiązujących terminów. Na złożenie deklaracji podatnik ma 14 dni, natomiast na zapłatę akcyzy – 30 dni.

  Czy są przewidziane kary za nieopłacenie podatku akcyzowego?

  W przypadku sprowadzania aut z silnikiem spalinowym o dużej pojemności należy się liczyć z konieczność zapłaty wysokiego podatku akcyzowego. Dlatego niektórzy właściciele pojazdów mają problem z dotrzymaniem wymaganych terminów. Należy jednak mieć na uwadze, że takie postępowanie może się wiązać z poważnymi konsekwencjami – również finansowymi. Co zatem grozi za brak opłaconego podatku akcyzowego?

  Grzywna nałożona przez urząd skarbowy 

  Niedotrzymanie terminów – zarówno związanych ze złożeniem deklaracji, jak i z opłaceniem podatku – może skutkować nałożeniem grzywny przez urząd skarbowy. Wysokość kary w zależności od indywidualnej sytuacji wynosi nawet do 2 200 zł, a jej opłacenie nie zwalnia z obowiązki uregulowania zaległej akcyzy.

  Brak możliwości zarejestrowania samochodu

  Dowód opłacenia podatku akcyzowego jest dokumentem wymaganym przy rejestracji sprowadzonego pojazdu. Zatem nieuregulowanie tej opłaty wiąże się z brakiem możliwości legalnego poruszania się autem po drogach w Polsce.

  Mandat za jazdę bez ważnych tablic rejestracyjnych

  Jeśli poruszasz się samochodem bez ważnych tablic rejestracyjnych (a nie dostaniesz ich bez opłacenia akcyzy), narażasz się na ryzyko nałożenia mandatu o wartości do 1 500 zł przez policję i otrzymania punktu karnego.

  W obliczu potencjalnych konsekwencji finansowych warto zadbać zawczasu o dotrzymanie wymaganych terminów związanych z opłatą podatku akcyzowego. Zrobisz to łatwo, korzystając z internetowej platformy PUESC. Warto wiedzieć, że obowiązek zapłaty akcyzy powstaje niezależnie od kraju, z którego sprowadzasz samochód. Dlatego nawet nabywając auto w Unii Europejskiej, nadal jesteś zobowiązany do uiszczenia podatku. O wysokości akcyzy decyduje rodzaj jednostki napędowej, wartość pojazdu i pojemność skokowa silnika.

   

  Artykuł sponsorowany

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE