Więcej
  Strona głównaInstytucjePielgrzymka maturzystów LO na Jasną Górę

  Pielgrzymka maturzystów LO na Jasną Górę

  W jednej z pieśni do Matki Bożej śpiewamy:

  „Gdy nas ogarnie trwoga, Matko wspomóż nas, 

  przyczyną swą u Boga, Matko wspomóż nas!”

  12 kwietnia 2023 r. grupa 47 maturzystów z klasy 4A i 4B Liceum Ogólnokształcącego w Warce pod opieką ks. Piotra Jaworskiego, dyrektor Ewy Karkowskiej i wychowawców klas czwartych Wiesławy Zielonki i Artura Kaczmarka, udała się na pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę, by modlić się u stóp Królowej Polski o pomyślność podczas egzaminów i o dostanie się na wymarzone studia.

  O godzinie 11:00 uczestniczyliśmy, razem z maturzystami diecezji radomskiej, którzy wtedy także odbywali swoją pielgrzymkę maturzystów, w Uroczystej Mszy świętej w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Przewodniczył jej ks. bp Marek Solarczyk (pasterz diecezji radomskiej), który wygłosił do młodych piękne kazanie, wskazując na wielkie wsparcie Matki Bożej, którego chętnie udziela w różnych naszych „trwogach”. Wpatrując się w matczyne oczy Pani Jasnogórskiej, zanosiliśmy więc prośby o wstawiennictwo Matki Najświętszej, o wsparcie Ducha św. podczas egzaminów i Boże prowadzenie.

  Po Mszy św. nastąpił czas dla umysłu i ciała – wyruszyliśmy na zwiedzanie klasztoru jasnogórskiego. Dowiedzieliśmy się m.in. dlaczego w ołtarzu z obrazem Matki Bożej w kaplicy jasnogórskiej znajdują się różne znaki i symbole (np. złote i srebrne róże). Potem poszliśmy do podziemi Bastionu św. Rocha w murach jasnogórskich, gdzie oglądaliśmy m.in. samochód Jana Pawła II i wiele innych, drobniejszych pamiątek po tym wielkim Polaku. Usłyszeliśmy także – wszak byliśmy w bastionie, czyli miejscu szczególnym w samych murach Jasnej Góry – o sposobach obrony klasztoru jasnogórskiego przed atakami wroga od najdalszych czasów, aż do II wojny światowej. Na koniec poszliśmy do Sali Rycerskiej i Skarbca jasnogórskiego, gdzie oglądaliśmy historyczne skarby, które zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie, np. monstrancję Jana III Sobieskiego, albo różaniec ofiarowany przez Marię Curie Skłodowską.

  Zmęczeni, ale zadowoleni i napełnieni pozytywną energią i wiarą wróciliśmy do naszego miasta.

  ks. Piotr Jaworski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE