Więcej
  Strona głównaBlogiWareccy turyści odkrywają perełki Polski, Czech i Austrii

  Wareccy turyści odkrywają perełki Polski, Czech i Austrii

  Warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił swoich członków i sympatyków na czterodniową wycieczkę na trasie: Zamek Książ – Morawski Kras – Wiedeń. Wyruszyli wczesnym rankiem 27 lipca 2023 r. Po kilkugodzinnej podróży dotarli na teren Zamku Książ, ikony polskiej historycznej architektury. Pierwsze zapiski dotyczące zamku rycerskiego pochodzą z 1293 r. Jego zleceniodawcą był Bolko I, zwanym wtedy panem Lwówka. Zamek przechodził przez setki lat z rąk do rąk, by trafić w ręce Hochbergów. To oni przekształcili zamek w barokową rezydencję ze stylowymi ogrodami. Niestety, w okresie II wojny światowej Adolf Hitler i  jego świta przejęła zamek we władanie. Został przebudowany i okradziony. To tam niemiecka organizacja TODT rozpoczęła budowę podziemnych korytarzy wykorzystując niewolniczą pracę więźniów obozu koncentracyjnego.  Nadal jednak zamek i podziemia stanową perełkę dla zwiedzających. Turyści mieli również okazję zajrzeć do Palmiarni, która powstała w latach 1911-1914 na zlecenie księcia Jana Henryka XV. Był to  prezent dla pięknej księżnej Daisy.

  Drugi dzień wycieczki, po spokojnej nocy w Dusznikach – Zdrój, zapowiadał się wyjątkowo ciekawie. Czekały na nich cuda Morawskiego Krasu. Zjawisko krasowe, czyli rozpuszczanie skały wapiennej w dwutlenku węgla zawartym w wodzie, jest niezwykłym modulatorem skał, dającym najwspanialsze okazy przyrody nieożywionej. Odwiedzili Jaskinię Katerińską oraz Jaskinię Punkevni wraz z Przepaścią Macochy. Turyści mieli możliwość pływać łodziami  podziemną rzeką jaskini i zachwycać się stalaktytami, stalagmitami i kolumnami krasowymi.

  Zadumani urokiem natury dotarli do czeskiej miejscowości, Hevlinie, gdzie mieli spędzić najbliższe dwa noclegi. Spokojna, cicha miejscowość pozwoliła na wypoczynek po wyczerpującym dniu. Trzeci dzień wycieczki przewidywał zwiedzanie jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast Europy, położonego nad pięknym Dunajem, Wiednia. Zaczęli od Polskiego Sanktuarium Narodowego św. Józefa, znajdującego się na wzgórzu Kahlenberg. Następnie dotarli do Katedry św. Szczepana, pokłonili się operze Wiedeńskiej, zajrzeli na Starówkę Hofburgów, zauroczyli się Ogrodem Różanym z jedynym w Wiedniu pomnikiem słynnej cesarzowej Elżbiety, znanej jako Sisi. Na koniec trzeciego dnia wędrówek odwiedzili letnią rezydencję Habsburgów, pochodzący z XVIII wieku, kompleks pałacowo-parkowy.

  Po wspaniałej porcji wiedeńskiej architektury wrócili do hotelu, by odpocząć przed ostatnim dniem wycieczki. Mikulow, to morawskie miasteczko w „czeskiej Toskanii”. Barokowy zamek książęcy, stojący na wysokiej skale, należał do rodziny Lichtensteinów. Obecnie zamek jest siedzibą regionalnego muzeum. Miasteczko, niezwykle urokliwe, było w swoim czasie zamieszkałe przez mniejszość żydowską. Czas gonił. Wyruszyli w drogę powrotną. I tu, po raz kolejny, okazało się, iż wareccy turyści mają szczęście do pogody. Deszczyk zmusił ich do powrotu do autokaru. W milej atmosferze zerkali przez okno na rzęsisty deszcz i wyładowania atmosferyczne. Zatrzymali się jeszcze w Kłodzku, by w restauracji „Śnieżnik” zjeść smaczny obiad, a potem na granicy zrobić ostatnie zakupy i wydać „czeskie korony”. Prezenty przecież trzeba przywieźć najbliższym.

  Długie godziny podróży umilało wycieczkowiczom wspólne śpiewanie piosenki turystycznej i biesiadnej. Poczucie bezpieczeństwa dawał również nasz kierowca, doświadczony Rafał Malinowski. Nie zabrakło oczywiście pytań: Pani Prezes, dokąd następna wycieczka?

  PTTK o/Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE