Więcej
  Strona głównaKulturaKinoJan Himilsbach a Piotr Wysocki

  Jan Himilsbach a Piotr Wysocki

  Przy okazji kolejnej rocznicy związanej z bohaterem narodowym jakim jest urodzony w Warce Piotr Wysocki zachęcamy do obejrzenia filmu z 1983 roku wg opowiadania Jana Himilsbacha pt. „Fucha”, który przedstawia historię odnowienia grobu „naszego” bohatera.

  Dwaj kamieniarze Zgred (Marian Kociniak) i Dudek (Jerzy Bończak) dostają zlecenie postawienia pomnika dla pewnej bogatej wdowy. W tym celu jadą do innego miasta (Warki) gdzie po wykonaniu zadania, na miejscowym cmentarzu dostają propozycję fuchy, roboty dla miejscowego przewodniczącego rady miejskiej. Mają odnowić nagrobek bohatera powstania listopadowego Piotra Wysockiego. Mają to zrobić w nocy tak aby władze województwa się nie dowiedziały. Podczas spotkania przy wódce kamieniarzy z przewodniczącym, okazuje się że jest to tak naprawdę nauczyciel historii z miejscowej szkoły i renowację nagrobka zlecił im prywatnie, za własne uzbierane pieniądze. W tej sytuacji kamieniarze – ludzie prości, ale uczciwi oddają połowę należności za wykonaną pracę nauczycielowi.
  To bardzo dobry film, świetne kreacje aktorskie, niezwykły klimat i wzruszające zakończenie powodują, że pamięta się go przez lata. Kto lubi J.Himilzbacha to koniecznie musi ten film zobaczyć… (źródło opisu filmu: www.filmweb.pl)

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE