Więcej
  Strona głównaBlogi"Ferie w Warce" już za nami!

  „Ferie w Warce” już za nami!

  Podobnie jak w poprzednich latach inicjatywę organizacji czasu wolnego dzieci spędzających ferie w Warce przejęły lokalne instytucje: Dworek na Długiej, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oraz Centrum Sportu i Rekreacji, przy wsparciu Ośrodka Pomocy Społecznej w Warce.

  „Czy wiesz, że?” – te słowa to początek przygody jaką mieli okazję przeżyć uczestnicy wareckich ferii. Podczas każdego dnia zajęć poznawali oni odpowiedzi na nurtujące i ciekawe pytania m.in. ze świata kultury i nauki.

  Były to wyjątkowe spotkania podczas których dzieci poznały wiele ciekawostek. Obecni na zajęciach nie tylko mieli okazję do podejmowania działań artystycznych, ale brali także udział w eksperymentach, wykonywali spektakularne doświadczenia i dowiedzieli się, że nauka to nie tylko nudne przyswajanie wiedzy.

   

  Czego dowiedzieli się uczestnicy FERII w WARCE?

   

  Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”

  Zajęcia w „Dworku na Długiej” odbywały się w poniedziałki, czwartki oraz piątki. Pierwszego dnia ferii dzieci poznały bliżej postać Fryderyka Chopina. W tym dniu odbyły się warsztaty muzyczne prowadzone przez Karolinę Nowak, która przygotowała wiele atrakcji m.in. MUZOGRAMY, taniec z szarfami, aktywne słuchanie i rysowanie skojarzeń związanych z muzyką. Nie zabrakło oczywiście ciekawostek z życia Chopina. Podczas zajęć plastycznych wykonane zostały fortepiany 3D.

  Kolejny dzień dworkowych zajęć to podróż w kosmos oraz poznanie twórczości Pablo Picassa. Warsztaty dotyczące kosmosu prowadził Pan Szymon z „Małych Odkrywców”. Zaś na warsztatach powstały prace inspirowane abstrakcjonizmem w stylu „Picasso”.

  Na zakończenie pierwszego tygodnia zajęć w „Dworku na Długiej” dzieci wraz z opiekunami wybrały się do kina w Białobrzeskim Centrum Kultury „Białe Brzegi” na film „Akademia Pana Kleksa”. Ta wycieczka była świetnym zakończeniem tygodnia. Film, choć momentami przyprawiający o lekki dreszczyk bardzo podobał się małym widzą.

  Drugi tydzień ferii również rozpoczął się od zajęć w „Dworku na Długiej”. Ten dzień był w pełni poświęcony sztuce teatralnej. Z uwagi na ograniczony czas zamiast sztuki, dzieci przygotowały własną interpretację wiersza Jana Brzechwy „Na Straganie”. W ciągu zaledwie trzech godzin przygotowali stroje, nauczyli się tekstów oraz wykonali kilka prób, by na koniec zajęć przedstawić nową wersję tego słynnego wiersza.

  Kolejny dzień to ponownie wizyta „Małych Odkrywców”. Tego dnia było sporo eksperymentów m.in. z wykorzystaniem ciekłego azotu. Odważni mogli nawet spróbować kukurydzianych chrupek zamoczonych w tej substancji, efektem tego była para wychodząca z nosa i ust. Podczas warsztatów plastycznych dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów, artystów niczym słynny Leonardo da Vinci. Człowiek wielu talentów, ale najbardziej znany jako malarz. Dworkowi artyści wykonali obrazy inspirowane twórczością tego malarza.

  Ostatni dzień ferii to ponownie wycieczka zorganizowana przez Dworek na Długiej. Tym razem do Teatru Lalek Guliwer w Warszawie na sztukę pt. „Calineczka”. Świetna scenografia, bajkowe kostiumy i zupełnie nowa aranżacja wywołały wiele radości na dziecięcych twarzach. Tym wspaniałym wydarzeniem zakończyliśmy „Ferie w Warce”.

   

  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

  W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej dzieci spotykały się we wtorki. Zajęcia w bibliotece rozpoczęły się od zimowych zabaw były m.in. kalambury, bitwa na papierowe śnieżki oraz warsztaty plastyczne z tworzenia zimowego zamku. Oczywiście jak na bibliotekę przystało nie mogło zabraknąć chwili z książką. W ramach czytania na dywanie popłynęły zimowe opowieści.

  Podczas kolejnego dnia ferii odbyły  się warsztaty chemiczno-magiczne. Uczestnicy mieli okazję dotknąć suchego lodu, zobaczyć jak zachowuje się ciekły azot w kontakcie z żywą różą oraz nadmuchanymi balonami. Kolejny blok zajęć, to zajęcia plastyczne oraz wyklejanie diamentowej mozaiki. To była wspaniała zabawa.

   

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

  W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego dzieci spotykały się w środy. Pierwszy dzień zajęć był poświęcony małym mieszkańcom Winiarskiego Parku. Uczestnicy ferii mieli okazję poznać różne gatunki ptaków zamieszkujących teren parku, zdobyły informacje jak je rozpoznawać, czym się żywią i czy dokarmiać je w czasie zimy. Na koniec wspólnie zbudowali karmniki, które później zamocowano na drzewach w Parku na Winiarach.

  Kolejna środa i kolejne zajęcia w Muzeum to Karnawał w Wenecji. Dzieci poznały historie karnawału i to w jaki sposób obchodzono go w Polsce oraz Wenecji. Dowiedziały się także, jakie dawne tradycje karnawałowe przetrwały do naszych czasów. Kolejnym etapem zajęć było przygotowanie własnych masek wzorowanych na najpiękniejszych weneckich maskach karnawałowych. Na koniec odbył się prawdziwy bal karnawałowy.

   

  Centrum Sportu i Rekreacji – sportowe ferie

  W ramach „Sportowego Tygodnia” z CeSiR codziennie od poniedziałku do piątku (po zajęciach w Dworku, Bibliotece czy Muzeum) odbywały się różne zajęcia sportowe, rekreacyjne i artystyczne. W hali CeSiR rozgrywane były turnieje piłki nożnej, organizowano wyścigi i sztafety, a także można było poskakać na „dmuchańcach”. Podczas aktywności na basenie można było udoskonalić swoją technikę pływania oraz poszaleć na wodnym torze przeszkód! Odbyła się również wycieczka do Góry Kalwarii na lodowisko! Wiele działo się także w świetlicy m.in. gry w planszówki, prace plastyczne. Obyło się też spotkanie z policją, sanepidem i załogą WOPR. Nie było czasu na nudę!

  Ponadto dla śmiałków odbywały się turnieje i rywalizacje sportowe.

  16 stycznia zorganizowano Zawody Strzeleckie. Dzieci i młodzież rywalizował w dwóch kategoriach wiekowych klas III – V i VI VIII. Zgodnie z regulaminem zawodów każdy zawodnik oddawał 5 strzałów próbnych, a następnie 10 ocenianych. Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

  Kat. klasy III – V (chłopcy / dziewczynki)

  I miejsce – Maciej Metryka

  II miejsce – Filip Prażmowski

  III miejsce – Wiktor Majewski

  I miejsce – Julia Wojtas

  Kat. klasy VI – VIII (chłopcy / dziewczynki)

  I miejsce – Jan Frask

  II miejsce – Mateusz Sekuła

  III miejsce – Jacek Golbert

  I miejsce – Ania Dębecka

  II miejsce – Weronika Skalska

  17 stycznia w hali sportowej CeSiR odbyły się Zawody Siatkarskie dla dzieci w wieku 7-11 lat. Gra przebiegała w 3 kategoriach. Najmłodsi i poczatkujący rywalizowali w rzucance siatkarskiej, grano mecze „każdy z każdym” a następnie rewanże. W tej kategorii wszyscy zawodnicy za zaangażowanie zostali nagrodzeni pamiątkowym medalem. Wyróżniono dwie najlepsze zawodniczki Natalię Potrzebowską i Asię Cwyl, które wygrały po 14 meczów.

  Bardziej doświadczeni zawodnicy, którym nie były obce odbicia sposobem górnym i dolnym rywalizowali w grze 1×1. Chłopcy zostali podzieleni na dwie grupy rozgrywkowe, w których odbyła się runda zasadnicza i rewanże. Następnie po dwóch najlepszych zawodników stanęło do walki o podium. W grupie dziewcząt rywalizacja przebiegała systemem każdy z każdym jeden set do 7 pkt.  Mecze były bardzo zacięte, a oto kwalifikacja końcowa turnieju:

  Kat. dziewcząt

  I miejsce – Zofia Kuźma

  II miejsce – Pola Kurzepa

  III miejsce – Zofia Wojewódzka

  Kat. chłopców

  I miejsce – Szymon Cwyl

  II miejsce – Tomek Cwyl

  III miejsce – Mateusz Warda

  18 stycznia miał miejsce Turniej Piłki Nożnej. Rywalizowały dzieci z roczników 2011-2016 z podziałem na grupę starsza i młodszą. Poniżej klasyfikacja końcowa turnieju:

  Gr. Młodsza:

  I miejsce – KS WARCIAKI – 14 pkt.

  II miejsce – AC PAJACE – 7 pkt.

  III miejsce – KS PIŁKA – 6 pkt.

  IV miejsce – JAJOWACI – 3 pkt.

  Gr. Starsza:

  I miejsce – BARCELONA – 7pkt.

  II miejsce – NIEPOKONANI – 6 pkt.

  III miejsce – LEGIONIŚCI – 3 pkt.

  19 stycznia w hali sportowej CeSiR odbyły się gry i zabawy lekkoatletyczne, a 20 stycznia „Rekreacyjna Sobota” podczas której uczestnicy mieli okazję pobawić się na „dmuchańcach”, pograć w piłkę nożną, koszykówkę i tenis stołowy. Na basenie do dyspozycji był Wodny Tor Przeszkód.

  23 stycznia, po raz kolejny, w ramach sportowych ferii odbyły się Zawody Strzeleckie. W rywalizacji wzięło udział 18 zawodników którzy zajęli następujące miejsca:

  Klasy VI – VIII dziewczęta:

  1. Weronika Skalska – 83
  2. Anna Dębecka – 80
  3. Gabriela Przybylska – 80

  Klasy VI – VIII chłopcy:

  1. Mateusz Sekuła – 82
  2. Wiktor Sowa – 76
  3. Michał Wrona – 76

  Klasy III – V chłopcy:

  1. Filip Prażmowski – 76
  2. Maciej Petryka – 68
  3. Jakub Cieślak – 49

  24 stycznia odbył się Turniej Siatkówki. Do rywalizacji zgłosiły się 4 zespoły chłopców, które rozegrały turniej w kat. 3×3 systemem każdy z każdym. Mecze grano do 21 pkt. (z przewagą do 2) mecz i rewanż. Dziewczęta zaś rywalizowały w kategorii 2×2. Wystartowało aż 7 zespołów, które również rozegrały zawody w formule „każdy z każdym” mecz i rewanż. Turniej stał na dobrym poziomie i rozegrano wiele zaciętych meczów.

  Oto klasyfikacja końcowa zawodów:

  Dziewczyny:

  I miejsce – Małgosia Pochylska, Eliza Konarska

  II miejsce – Zuzia Orlik, Lila Kamińska

  III miejsce – Amelka Górka,  Zosia Wojewódzka

  Chłopaki:

  I miejsce – Fabian Socha, Jacek Golbert, Olek Traczyk

  II miejsce – Wiktor Sowa, Robert Jasieńczuk, Bartek

  III miejsce – Julek Przybylski, Szymon Cwyl, Fabian Błaszczak

  25 stycznia odbył się II Turniej Piłki Nożnej, w którym wystartowało 7 zespołów. Po zaciętych meczach, rzutach karnych i wielu sportowych emocjach wyłoniono najlepszych:

  Gr. Młodsza:

  I miejsce – FC PONTONY – 9 pkt.

  II miejsce – REAL MADRYT-  7 pkt.

  III miejsce – MIOTEŁKA – 4 pkt.

  Gr. Starsza:

  I miejsce – LEGIONIŚCI– 12 pkt.

  II miejsce – FC PARÓWKI – 9 pkt.

  III miejsce – MADRYCIARZE – 4 pkt.

  IV miejsce – ADIDASY – 3 pkt.

   

  Organizatorzy „Ferii w Warce” dziękują wszystkim uczestnikom i wolontariuszom wspierającym organizację zajęć.

  W „Feriach w Warce” organizowanych przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum im. K. Pułaskiego uczestniczyło w ciągu 10 dni 80 różnych dzieci. 

  Organizatorzy i partnerzy:

  • Urząd Miejski w Warce
  • Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
  • Centrum Sportu i Rekreacji w Warce
  • Muzeum im. Kazimierza Puławskiego w Warce
  • Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce
  • Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Warce
  • Policja w Warce

  Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć dostępnej TU 

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE