13.2 C
Warka
czwartek, 28 września, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiWarecki rok 2013 - część pierwsza

  Warecki rok 2013 – część pierwsza

  Podczas gdy 31 grudnia 2012 roku społeczeństwo dumnie żegnało stary rok i euforycznie witało ten nastający, niektóre osoby stroniąc od wszechpanującego optymizmu zastanawiały się nad faktem, jakie barwy przybierze ten 2013 rok. Czyli liczebnik, który w swoim szeregu liczb, posiada cyfrę, która w polskiej kulturze doczekała się miana nieszczęśliwej i pechowej.
  Od tamtego czasu upłynął prawie rok. Teraz można odsunąć na margines przeszłości wszelkie antycypacje dotyczące jakości 2013 roku. Bogaci w wiedzę bazującą na doświadczeniu, która jest niczym innym jak przeżyciem każdego dnia roku 2013, możemy swobodnie ocenić  tenże liczebnik, obnażając jego negatywne zdarzenia oraz uwypuklając momenty radości i powodzenia.

  Czy rok 2013 dla społeczności miasta i gminy Warka był w pełni szczęśliwy? Zanim wskażemy odpowiedź na to pytanie, przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia 2013 roku, których areną bytu stała się Warka.

  Styczeń

  Nowy 2013 rok dla wareckiej społeczności rozpoczął się od krystalizacji wielkich planów inwestycyjnych. Koncepcja wybudowania nowego oddziału przedszkolnego, na którą tak wielu warczan oczekiwało została potwierdzona. Burmistrz Dariusz Gizka zapowiedział, że w 2013 roku rozpoczną się prace przy budowie nowego przedszkola. Burmistrz Warki zaproponował, by zamiast budować samodzielnie przedszkolny budynek, samorząd zleci inwestycję zainteresowanej firmie. Po wybudowaniu na prywatnym gruncie obiektu deweloper miałby otrzymać w zamian działkę z obecnym przedszkolem i ewentualną dopłatę.
  Kolejnym inwestycyjnym akcentem stycznia 2013 roku było podpisanie przez spółkę PKP PLK pierwszej umowy mającej na celu rozpoczęcie modernizacji linii kolejowej na trasie Radom – Warszawa, na którą podobnie jak w przypadku przedszkola, oczekuje tak wiele osób.
  Prócz inwestycyjnej hossy pierwszy miesiąc 2013 roku obfitował w wiele kulturowo-rozrywkowych wydarzeń. W styczniu swoje studniówki celebrowali uczniowie gminnych szkół średnich– Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Ponadto po raz kolejny już Warka czynnie uczestniczyła w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Lokalny oddział WOŚP-u zebrał rekordową kwotę- blisko 23.500 PLN.

  Luty

  W drugim miesiącu 2013 roku los przestał rozpieszczać mieszkańców Warki dobrymi informacjami, a począł konsekwentnie do ich życia dodawać krztę goryczki. Szczególnie stan ten odczuli mieszkańcy osiedli Winiary i Ostrówek, na których spadła plaga włamań. Amatorzy łatwej formy zarobku z niewyobrażalną swobodą okradali mieszkańców z ich dorobku. Łupem włamywaczy padały przede wszystkim biżuterie, sprzęt RTV i pieniądze. Zdesperowani i zawiedzeni biernością policji i władz mieszkańcy postanowili interweniować samodzielnie – organizowali spotkania prewencyjne i usiłowali nagłośnić tę trapiącą ich kwestię. Na szczęście ręka sprawiedliwości dopadła osoby, które wprowadziły chaos i strach do życia społecznego Warki.

  2.1

  Marzec

  Ziemią warecką w marcowe dni zawładnęły kontrowersje i zamieszanie spowodowane nowym systemem gospodarowania odpadami. Do dnia 31 marca warczanie w specjalnej deklaracji mieli zadecydować czy zobowiązują się segregować odpady czy też nie.  Dyskusje na temat słuszności nadchodzącego nowego systemu gospodarowania odpadami oraz bytowania tejże formy w gminie Warka sprawiły, że warecki marzec stał się miesiącem społecznej dyskusji.
  W marcu również swoje drzwi otworzył pierwszy w historii Warki klub fitness. Fitness Dance Cafe, czyli miejsce łączące w sobie siłownię, szkołę tańca i kawiarnię wystartowało trzeciego dnia marca, sprawiając tym samym, że w całej Warce zapanowała moda na fitness i zdrowy oraz aktywny tryb życia.

  Kwiecień

  Kwiecień przyniósł Warce rozwiązanie długo oczekiwanej formalności, którą było odsłonięcie pomnika Hetmana Stefana Czarnieckiego, który na placu noszącym imię tegoż bohatera stanął już u schyłku 2012 roku. Dokładnie w 357. rocznicę zwycięskiej Bitwy pod Warką, czyli 7 kwietnia nastąpiło odsłonięcie pomnika hetmana Czarnieckiego, który od tego dnia bacznie strzeże wareckiego rynku.
  Ponadto kwiecień stał się miesiącem zintensyfikowanego działania młodzieży z gminy Warka. W tymże miesiącu w Dworku na Długiej nastąpiła premiera spektaklu Clowni, czyli sztuki teatralnej zrealizowanej przez zespół PRETEKST – grupę aktorów-hobbystów, w skład której wchodzi młodzież szkolna szlifująca na co dzień swoje aktorskie zdolności pod okiem Anny Łobody. Kolejnym efektem młodzieńczej aktywności była akcja charytatywna zorganizowana przez uczennice wareckiego LO – Klaudię Cichońską i Angelikę Bryndę. Licealistki poruszone losem chorego kolegi postanowiły przy udziale środków finansowych pochodzących z grantu zorganizować charytatywne wydarzenie, podczas którego zostały zebrane fundusze na rehabilitację chorego ucznia LO. Akcja „Dodajmy skrzydeł Sebastianowi” sprawiła,  że na leczenie chorego ucznia wareckiego ogólnika przeznaczono blisko 5 000 PLN.

  MAJ

  Maj, to miesiąc kojarzony przede wszystkim z maturami. Jednak jak się okazało, wareccy maturzyści piszący swój egzamin dojrzałości nie stali się symbolem tych 31. dni. Abiturienci musieli uznać wyższość wielkich wydarzeń, których areną bytu stała się Warka. Najpierw do nadpilickiego miasta zawitała telewizja POLSAT, która swój nowy program rozrywkowy realizowała w wareckim Browarze. Program Ekipa na Swoim przez blisko dwa miesiące nagrywany był na terenie Browaru Warka. Po telewizyjnej przygodzie  nadszedł czas na sportowy spektakl. Trener Reprezentacji Polski w piłce nożnej Waldemar Fornalik poinformował, że biało-czerwoni 31 maja rozpoczną zgrupowanie w Hotelu Farma Sielanka. Krajowa jedenastka w Warce przygotowywała się do towarzyskich spotkań z Lichtensteinem i Mołdawią.
  Niestety maj nie stał się dla lokalnej społeczności w pełni miesiącem spokoju. Po raz kolejny pożoga gradu dotknęła sadowników. W poniedziałek 20 maja spadające z nieba lodowe kula spustoszyły wiele plantacji rzucając na przyszłość lokalnych sadowników płachtę niepewności.

  Czerwiec

  Miesiąc wyznaczający połowę 2013 roku rozpoczął się od nader silnego akcentu . 2 czerwca na wareckim rynku odbył się Puchar Polski Strongman. Najsilniejsi mężczyźni kraju zawitali do Warki, aby w szeregu konkurencji potwierdzić swoją niewyobrażalną siłę.
  Ponadto czerwcowe dni upłynęły pod znakiem organizacji różnorodnych festynów szkolnych, które zdawały się być przyczynkiem upragnionych wakacji.  Z kolei dla lokalnego samorządu, szósty miesiąc był przede wszystkim czasem kończenia prac związanych z wprowadzeniem nowego systemu gospodarowania odpadami, który wedle parlamentarnej uchwały powinien wejść w życie z dniem 1 lipca. Dla wareckiej społeczności wakacje rozpoczęły się klasycznym i głośnym brzmieniem. Ostatniego dnia czerwca na placu Stefana Czarnieckiego odbył się XIV Przegląd Orkiestr Dętych Powiatu Grójeckiego.

   

  Przegląd najważniejszych wydarzeń drugiego półrocza wareckiego roku 2013 już wkrótce…

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE