Warka uczciła zwycięstwo Hetmana Czarnieckiego

Warka uczciła zwycięstwo Hetmana Czarnieckiego

„Po pełnym niepowodzeń roku 1655, wiosna 1656 przyniosła Rzeczpospolitej nadzieję. Szwedzi cofali się na północ. Oddziały Stefana Czarnieckiego i Jerzego Lubomirskiego w ciągu zaledwie kilku dni – pomimo roztopów – pokonały dystans ponad 100 km i rozgromiły pod Warką wojska Fryderyka Badeńskiego. Był to pierwszy sukces Rzeczpospolitej nad Szwedami w otwartym polu, sukces który dawał nadzieję na kolejne zwycięstwa.”

6 kwietnia, w przeddzień 362. rocznicy zwycięskiej bitwy ze Szwedami mieszkańcy Warki  uczcili pamięć bohaterów tamtych wydarzeń.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce, odprawiona przez ks. Stanisława Dobkowskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, delegacja 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, przedstawiciele jednostek samorządowych i społecznych, placówek oświatowych, społeczność Szkoły Podstawowej im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce oraz mieszkańcy Warki. Rys historyczny przypominający postać wielkiego polskiego Hetmana oraz przebieg „Bitwy pod Warką” przedstawiła Jolanta Sikorowska – nauczycielka szkoły w Ostrołęce.

Po nabożeństwie, wszyscy prowadzeni przez werblistów Orkiestry Moderato i Poczty Sztandarowe przeszli na Rynek gdzie przed pomnikiem Hetmana Stefana Czarnieckiego kilkanaście delegacji złożyło kwiaty i wiązanki. Na zakończenie, słowa podziękowania dla uczestników uroczystości skierowała Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, która podkreśliła jak wielkie znaczenie dla obecnego pokolenia ma pamięć o ważnych wydarzeniach z przeszłości i podziękowała wszystkim, którzy pamięć tę kultywują i przypominają.

Organizatorzy uroczystości – Samorząd Miasta i Gminy Warka wraz z podległymi Jednostkami (Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce, Zakład Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Warce) oraz Parafia pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce składają serdeczne podziękowania wareckiej Policji i za pomoc organizacyjną oraz wszystkim uczestniczącym w obchodach 362. rocznicy zwycięskiej „Bitwy pod Warką”.

Podziękowania dla Pocztów Sztandarowych uczestniczących w uroczystości:

  1. Urząd Miasta i Gminy Warka
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce
  3. Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju im. Piotra Wysockiego w Warce
  4. Ochotnicza Straż Pożarna w Warce
  5. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Wiktora Krawczyka w Warce
  6. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
  7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
  8. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach
  9. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi
  10. Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU

Udostępnij:
← Kino Visa znów odwiedziło Warkę! Grunwald i dWorek z Piosenką! →

Dodaj komentarz