Więcej
    Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejPoważne testowanie wareckich questów

    Poważne testowanie wareckich questów

    Grupa ok. pięćdziesięciu najwyższych urzędników Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wzięła udział 18 października w wielkim testowaniu wareckich questów.

    Była to dla nich niespodzianka podczas wyjazdu szkoleniowego, w ramach której w ten właśnie niecodzienny sposób mogli poznać Warkę i jej historię. Dla twórców questów był to duży egzamin.

    Poważni goście, po powitaniu przez Wiceburmistrz Warki Teresę Knyzio i Dyrektora „Dworku” Andrzeja Zarębę oraz prezentacji idei wspólnej zabawy przez osoby współtworzące wareckie questy – Mariolę Bienias i Dorotę Lenarczyk, w zdecydowanie  luźnej atmosferze, w 6 osobowych grupach testowali 3 questy: „Śladami Wysockiego”, „Wareckich Legend” i „Dzieje Wareckich Żydów”. Questing to odkrywanie dziedzictwa miejsca, bezobsługowa turystyka z zagadkami – w wielu elementach metoda ta przypomina podchody harcerskie. Każda grupa dostała ulotkę questową – wierszowaną historię, tworzącą nieoznakowany szlak turystyczny po mieście. Wszystkie grupy z ogromnym zaangażowaniem podjęły się zadania. Uczestnicy musieli czytać wskazówki w tekście by dowiedzieć się którędy mają iść, np. liczyli guziki na mundurze Wysockiego przy Dworku, szukali „wielkiej wody” na tablicach pamiątkowych Ratusza czy starali się odnaleźć okno przez które nie można wyjrzeć. Rozwiązując zagadki mogli się dowiedzieć np. gdzie stała w Warce synagoga, jak nazwana jest legendarna warecka studnia, po ilu latach zesłania na Sybir wrócił Wysocki do Warki. Na koniec trzeba było quest zaliczyć w formie potwierdzenia – zdobywając charakterystyczny znak jako nagrodę za dojście do celu. Niecodzienni goście po około godzinnej trasie questowej wrócili podekscytowani i zafascynowani tą formą poznania Warki. „Ciekawa, niecodzienna, super, ambitna” – to przykłady przymiotników jakimi określili quest.

    Przygotowaniem wareckich questów w ramach projektu realizowanego przez dom kultury „Dworek na Długiej” zajęła się kilkuosobowa grupa zapaleńców i miłośników lokalnej historii. Za kilka tygodni, po opracowaniu ostatniego, czwartego questu o siedmiu wareckich świątyniach wszystkie zostaną wydrukowane i rozkolportowane w Warce i okolicach, dodatkowo będzie można pobrać questy ze strony www.dworek.warka.pl. Jeśli jednak już dziś ktoś chciałby spróbować swoich sił, dzieląc się potem swoimi odczuciami, wskazując elementy do zmian może otrzymać testową wersję w Dworku na Długiej. Zachęcamy to testowania wareckich questów.

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

    NAJPOPULARNIEJSZE