Więcej
  Strona głównaKulturaGala Niepodległości w Dębnowoli

  Gala Niepodległości w Dębnowoli

  Dzień niepodległości w Warszawie – bądźmy szczerzy – zostanie zapamiętany jako fatalna kompromitacja przed obcokrajowcami. Amerykanie w wywiadach telewizyjnych wyrażali swoje zaskoczenie, ponieważ dla nich czwarty lipca jest świętością. Polacy mają dziś powód do wstydu. Wszyscy myślą: Do czego zmierza ten kraj?

  A jednak, w piątek mogliśmy się przekonać, że następne pokolenie, które dziś ma 15 lat, niesie wspaniałą przyszłość. Uczniowie klas trzecich, Publicznego Gimnazjum im. ks. Pawła Heintischa w Dębnowoli, pokazali jak bardzo kochają, i szanują swoją Ojczyznę…W dużej sali panowała zastygła cisza. Kilkanaścioro młodych ludzi stało w dwóch rzędach, na środku pomieszczenia… Kilkudziesięciu nieco starszych ludzi, patrzyło na nich w napięciu. Wyglądali pięknie. Młodzi, ubrani w klasyczne, białe koszule, stojąc bez cienia szeptu, pośrodku dużej hali. Jednak najpiękniejsze były wyrazy ich twarzy. W odróżnieniu od codziennego życia, tego dnia mówiły one coś niezwykłego: „Nie wygasła w nas miłość ojczyzny”. Pod tym hasłem skupili się tam, uczniowie Publicznego Gimnazjum im. ks. Pawła Heintischa w Dębnowoli, ich rodzice i nauczyciele, oraz goście specjalni – Starosta Grójca Marian Górski, Radny Paweł Wiadrowski, Radna Urszula Sasin-Kutyna, dyrektor Dworku na Długiej Andrzej Zaręba, reprezentant Urzędu Miasta i Gminy Warka – Michał Urbański, Dyrektor Biblioteki w Grójcu – Kinga Majewska. oraz działacze społeczni Warki.

  W sali gimnastycznej, przystrojonej jesiennymi liśćmi, pieńkami brzóz, i pracami plastycznymi uczniów, odbywała się najważniejsza polska uroczystość – Gala Niepodległości. Uczniowie stali nadal. Powietrze wypełniała wspaniała muzyka. „Wolność” potężniała z każdą minutą, potężniała z każdą naszą myślą. Podczas pierwszego przemówienia, wszyscy występujący pojawili się przy rozścielonej na parkiecie fladze, idąc pewnym, żołnierskim krokiem. W formie pięknej inscenizacji, uczniowie pokazali różne postawy w obliczu wojny, oraz różne oblicza Ojczyzny, wśród których królowała Ojczyzna– Matka. Nie zabrakło między innymi słów patrona Grójca – Piotra Skargi: „Jako najmilszej swej matki nie miłować i onej czcić nie macie, która was wychowała, nadała, wyniosła? Bóg matkę czcić rozkazał. Przeklęty, kto zasmuca matkę swoją! A która jest pierwsza i zasłużeńsza? Matka jako Ojczyzna. Od której imię macie, i wszystko co macie od niej jest? Która Gniazdem jest matek wszystkich i powinowactw wszystkich, i komorą dóbr waszych? Komora dóbr waszych – Ojczyzna!” Cała Gala została przygotowana w całości przez uczniów. Kilka dni wcześniej trzecie klasy wraz ze swoimi opiekunami – p. Katarzyną Kret, p. Moniką Sulewską, oraz p. Joanną Szczepaniak, siedzieli w szkole od 7.40 do 21.30!!!! Poświęcili wiele czasu i trudu, by efekt był jak największy. I był. Kolejnym świetnym elementem przedstawienia, była muzyka.

  Profesjonalnie przygotowana, profesjonalnie zagrana. Wykorzystane znajomości, pozwoliły na uzyskanie doskonałego sprzętu nagłośnienia. Stare piosenki, które nucili nauczyciele, i które przypominały im młodzieńcze lata, dziś odżyły w nowej aranżacji. Uczniowskie gardła, (wyćwiczone na przerwach) zaśpiewały głośnym chórem pieśń legionową pod tytułem „Biały Krzyż”. Akompaniowało im piękne piano, i gitara. Dla patriotów starej daty, rozpoznawalne było „Nie gniewaj się na mnie Polsko”. Po Gali, mama jednego z uczniów – wokalistka, stwierdziła że musi tych młodych muzyków zwerbować do zespołu. . Akcentem starych lat był jeszcze chłopak grający na zapomnianym już dziś instrumencie – akordeonie. Oczywiście nie da się przeoczyć pięknego wykonania „Roty”, które było elementem kulminacyjnym przedstawienia. Po spektaklu zaproszeni goście zostali poczęstowani herbatą, kawą, i pysznym ciastem – przyniesionym przez rodziców uczniów. Można też było zakupić piękne prace występujących, wykonane na starych deskach. Młodzi artyści wykazali się wspaniałą sztuką aktorską, recytatorską, muzyczną. A sam spektakl nie był szablonowy! Na pierwszym planie – razem z nimi – grała polska flaga.

  Biało – czerwone płótno,symbolizujące Ojczyznę, wykorzystane zostało do prowadzenia inscenizacji. Raz wznosiło się, raz opadało, pod nim, na nim, dookoła niego, działo się przedstawienie. Aktorzy kładli prawą rękę, opierając się o Ojczyznę. Rzucane były na nią róże, pochowano w niej powstańca, a w finałowej scenie, osoba recytująca wiersz, uchwyciła się jej kurczowo, żarliwie, z czcią. Flaga, grała rolę główną w tym spektaklu. Wzruszające wiersze najważniejszych polskich poetów, zawitały w ustach młodych ludzi. Spośród zaproszonych weteranów, niektórzy wzruszyli się do łez. Tak! Młode pokolenie zmierza do pięknej przyszłości. Przyszłości rodzącej patriotów, i wielkich ludzi. Ludzi którzy zawsze będą „Wierni Pamięci”. Taki tytuł nosił film, nagrany podczas spotkania młodzieży z kombatantami. Ponad pięciogodzinne, wspólne spotkanie, dało weteranom pewność, że pamięć pozostanie. „Pamięć pozostanie, ale sama nie wystarczy. Na miłość czeka cierpliwie nasza matka. Matka Ojczyzna…”

  Jakub Pytel – uczeń PG w Dębnowoli, stypendysta Lokalnego Funduszu Stypendialnego W.A.R.K.A.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE