Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZwiedzimy Pompeje i Herkulanum…

  Zwiedzimy Pompeje i Herkulanum…

  Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długiej zaprasza na bezpłatny wykład pt. „Pompeje i Herkulanum”, który wygłosi: Maciej Marciniak w czwartek, 3 grudnia 2015r, o godz. 1730.

  Podczas pierwszego grudniowego spotkania WAW obejrzymy zabytki, które zostały utrwalone w lawie i popiołach powstałych podczas wybuchu Wezuwiusza 24 sierpnia 79 roku. Erupcja ta dotknęła głównie Pompeje, Herkulanum i Stabie. Niemal w jednej chwili przerwała ona życie tych miasteczek, utrwalając jednocześnie niejako ich dzień codzienny. Mieszkańcy w wielkiej panice opuszczający swoje domy, tawerny, termy i miejsca kultu, nie zdążyli zabrać ze sobą przedmiotów codziennego użytku ani żadnych sprzętów. Większość nie zdołała nawet opuścić miejsca zagrożenia. Pozostały do dziś negatywy ich ciał utrwalone w materiale wulkanicznym. Wykonano z nich odlewy gipsowe i teraz możemy je oglądać min. w Pompejach i Muzeum Narodowym w Neapolu.

  Nasz wykładowca – Maciej Marciniak ( archeolog, badacz dawnych kultur) twierdzi, że najciekawsze zabytki zachowały się w Herkulanum. Jednak to właśnie Pompeje są znaczenie popularniejsze w turystycznych programach wycieczek do Włoch. Zatem i my zapraszamy Państwa na spacer uliczkami miast, których życie zatrzymało się 2000 lat temu. To będzie jak w bajce o Śpiącej Królewnie, albo jak wejście na pokład Titanica…

  Pierwotnie wykład wygłosić miała Pani Agnieszka Klimowicz, jednak musi w tym czasie wziąć udział w ważnej konferencji naukowej. Wszystkich sympatyków tej wykładowczyni zapewniamy, że pani Klimowicz wygłosi bardzo interesujący wykład w ramach drugiego semestru WAW, wiosną roku 2016.

  Hanka Szczepanowska – koordynatorka WAW w Dworku na Długiej

  Plakat WAW - Pompeje

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE