Więcej
  Strona głównaInstytucjeMuzeum im. K. Pułaskiego140. rocznica urodzin Marii Komornickiej

  140. rocznica urodzin Marii Komornickiej

  4 czerwca Wójt Gminy Grabów nad Pilicą oraz Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem Grażyny Ewy Wnuk organizuje obchody 140. rocznicy urodzin Marii Komornickiej. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli m.in.: Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Andrzej Jung – Starosta Powiatu Kozienickiego oraz Euzebiusz Strzelczyk – Wójt Gminy Grabów nad Pilicą. W organizację uroczystości włączyło się również Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, w którym w dniu obchodów, o godz. 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy rękopisów poetki pt. Jestem. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane oryginalne listy Komornickiej oraz Księga poezji idyllicznej – jedno z jej ciekawszych dzieł, powstałe w rodzinnej miejscowości poetki – Grabowie nad Pilicą. Obiekty, które zostaną zaprezentowane w pałacowej bibliotece, pochodzą ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

  W pobliskim Warce Grabowie Komornicka spędziła znaczną część swojego życia. Miała już wtedy za sobą liczne publikacje m.in. na łamach Gazety Warszawskiej i Chimery. W 1902 r., na kartach tego ostatniego czasopisma, ukazał się utwór Biesy za sprawą którego profesor Maria Podraza – Kwiatkowska zaliczyła jego autorkę do grona wybitnych twórców literatury polskiej. To również na łamach Chimery pod pseudonimem Włast drukowała recenzje najbardziej znanych dzieł epoki, takich jak chociażby: Popioły Żeromskiego czy Chłopi Reymonta. Po przejściu transgresji – jako poeta i człowiek – stała się osobą wykluczoną. Przebywała w zakładach leczniczych by w końcu osiąść w Grabowie, który opuściła w 1944 r. Zmarła 5 lat później wieku niemal 76 lat w podwarszawskim Izabelinie, jako osoba niemal całkowicie zapomniana.

  W ostatnich latach twórczość Komornickiej wraca do łask. Jej utwory stają się coraz popularniejsze. Wzrasta zainteresowanie również samą postacią poetki. Częściej uwagę na jej osobę kierują badacze literatury. Jednym z nich jest prof. Brigitta Helbich-Mischewski, która po wernisażu wystawy rękopisów wygłosi wykład pt.:  Marginalizacja wybitnych kobiet na przykładzie Marii Komornickiej. Kolejnym punktem obchodów będzie program artystyczny Życie jest różnofalistym morzem w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Grabowie nad Pilicą, którzy zaprezentują i zinterpretują utwory poetki. Obchody zakończy koncert pt. Każdy ból nowym niebem cię obdarzy w wykonaniu krakowskich artystów Piwnicy pod Baranami dla Marii.

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oraz Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w uroczystości rocznicowej poświęconej Marii Komornickiej oraz do zwiedzania wystawy, która będzie czynna do 26 czerwca.

  Karol Kucharski

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE