11.6 C
Warka
czwartek, 30 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRKonizmy rozpoczęły kolejny rok akademicki wareckich Seniorów

  Konizmy rozpoczęły kolejny rok akademicki wareckich Seniorów

  Po wakacyjnej przerwie Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy CeSiR zainaugurował nowy rok akademicki i już od pierwszego spotkania ruszył z wykładami i projektem „Spotkajmy się w ogrodzie”.

  1 października po raz 15 zabrzmiała w Warce słynna studencka pieśń ”Gaudeamus igitur” – „Radujmy się więc”. My grupa 30 dojrzałych studentów radujemy się co roku, od pierwszego akademickiego spotkania. Dla wielu osób spotkania w ramach UTW to szmat ładnej historii, wiele zajęć, wyjazdów, wspólnych projektów, spotkań integracyjnych. To nasza studencka rodzina, wiec po raz kolejny jesteśmy szczęśliwi, że możemy się spotkać i w grupie pogłębiać wiedzę i aktywnie uczestniczyć w życiu naszego społeczeństwa.

  Uroczystość inauguracyjną prowadziła koordynator wareckiego UTW – Grażyna Jagiełło. Po wysłuchaniu hymnu Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Marian Górski wręczył dyplomy ukończenia poprzedniego roku, a także wszystkim tegorocznym studentom legitymacje na rok akademicki 2019/2020.

  Już jako prawowici studenci wysłuchaliśmy inauguracyjnego wykładu – Uli Kowalczuk o oryginalnym tytule ”Konizmy – czyli jak koń opanował język polski – o tym jak koń zaznaczył swoje znaczenie dla Polaków w języku polskim”. Pani Ula jest autorką książki „Koń jaki jest – każdy widzi” alfabetyczny zbiór 300 konizmów , który zebrała w II tomy. Konizmy to wymyślona przez autorkę książki Ulę Kowalczuk wspólna nazwa przysłów i porzekadeł oraz najróżniejszych określeń i związków frazeologicznych związanych z końmi. A przecież – przytoczę słowa autorki – „przysłów i powiedzeń związanych z końmi czyli konizmów używają i ci, co je kochają, i ci, którzy w ogóle nie mają z nimi do czynienia – słowem wszyscy Polacy. Dajemy „konia z rzędem”, mamy „końskie zdrowie”, jesteśmy „kuci na 4 nogi”, potrafimy „stanąć dęba”, zażywamy „końską dawkę” leków, stajemy „w szranki”, otaczają nas „konie mechaniczne”, „dosiadamy swojego konika”. Nie ma dnia żeby w mediach ktoś nie użył jakiegoś konizmu, mówiąc np. „okiełznałem ten temat”, „znają się jak łyse konie” lub „wygrali tę potyczkę w cuglach”.

  Studenci z zapartym tchem wysłuchali ciekawego wykładu. Na zakończenie pani Ula przekazała symboliczną podkowę do sali wykładowej, a także każdy ze studentów mógł sobie wybrać hufnal do portfela na szczęście. Tym sposobem zakończyliśmy pierwsze inauguracyjne spotkanie.

  W październiku realizujemy projekt, na który otrzymaliśmy od Stowarzyszenia W.A.R.K.A. dotację z Inicjatywy Senioralnej 2019 pt. „Spotkajmy się w ogrodzie” w ramach projektu „Sieć Aktywnych Seniorów w grójeckim” dofinansowanego ze  środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W ramach tej inicjatywy spotkaliśmy się w ogrodach naszych studentów. W ogrodzie Halinki malowaliśmy kamienie, tworzyliśmy grę w kółko i krzyżyk, podziwialiśmy piękny ogródek i przy słodkościach rozmawialiśmy o planach na przyszłość. W ogrodzie Zosi – naszej najstarszej studentki, zajęliśmy się ziołami, zrobiliśmy napary, które próbowaliśmy, wykonaliśmy saszetki zapachowe oraz stworzymy album roślin z nazwami związanymi z Maryją, słuchaliśmy wierszy o ziołach i ciekawostek zdrowotnych. Następne spotkania przed nami – w trzecim u Krysi stworzymy zielone ogrody  w słojach tak modne obecnie a dla nas to przeniesienie zieleni z ogrodów do naszych domów, pod czujnym okiem fachowca Władzia będziemy tworzyć krajobrazy z zielonymi roślinkami, wykonamy dekoracje z kamyków, korzeni, muszelek . Wspólnie obejrzymy ogród i będziemy słuchać rad jak zabezpieczyć roślinki w ogrodzie przed zimą. Na zakończenie projektu urządzimy sobie integrację połączoną z wystawami naszych dzieł. Przy herbatce na patio i grillu (jak pogoda dopisze) powspominamy i pożegnamy lato na rok…

  Nasze poczynania można śledzić na stronie internetowej CeSiR a także na nowo powstałym fun page fb UTW Warka. Warto przyjść także do nas, aby ciekawie wypełnić sobie czas w każdy wtorek od godziny 10:00 w sali 75 CeSiR, a także poznać członków Uniwersytetu i dowiedzieć się jakie jeszcze formy aktywności możemy Państwu zaproponować.

  Grażyna Jagiełło – Koordynator wareckiego UTW

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE