Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejLokalna działalność „Wolanek”

  Lokalna działalność „Wolanek”

  Wiosną tego roku Koło Gospodyń Wiejskich Wola Palczewska „Wolanki” wraz z kolegami z Koła Wędkarskiego z tutejszego Łowiska „Wolanka”, napisało w ramach programu „Działaj Lokalnie” projekt pt. „Wspólny stół, wspólne życie”. Znaleźliśmy się w zacnym gronie organizacji, które otrzymały dofinansowanie. Przed nami było nie lada wyzwanie logistyczne; pracy jako takiej się nie baliśmy, zwłaszcza gdy na pokład garnęły się wszystkie ręce do pomocy, a w oczach mieszkańców znowu pojawił się błysk radości na wspólne działania. Projekt przewidywał doposażenie altany wiejskiej w komplet do biesiadowania, urozmaicający miejsce do spotkań dla społeczności lokalnej – zakupiliśmy materiały niezbędne do budowy dużego stołu, czterech ławek, a także grill betonowy do samodzielnego montażu. Robota dosłownie paliła się w rękach i na efekty nie musieliśmy długo czekać.

  Uwieńczeniem wspólnych działań była organizacja „Festynu Woleńskiego” dla wszystkich mieszkańców wsi, na którego środki też były przewidziane w budżecie projektu. Zabawa w obecności szanownych gości: Ks. Proboszcza Adama Ostrowskiego i Prezesa ZUK w Warce Sp. z o.o. Romana Korczaka, była bardzo udana. Podczas niej przeprowadziliśmy konkurs na „Lokalny produkt kulinarny Wolanek”. Na gospodynie, które zaprezentowały dziesięć dań i wytrawnych i słodkich, czekały pamiątkowe upominki. Wygrały przepyszne „Jabłka pieczone” z przepisu Wolanki Joli, za nimi uplasowały się „Pączki po Woleńsku” Dorotki i „Amur pieczony w jabłkach karmelizowanych” pomysłu Moniki.

  Z pokorą patrzymy w przyszłość. Przed nami jeszcze sporo zaangażowania i pracy, polegającej przede wszystkim na pielęgnowaniu tego co w ostatnim czasie wypracowaliśmy.

  Zachęcamy inne lokalne społeczności do podjęcia działań o charakterze integracyjnym – nam ta sztuka się udała!

  Bo najlepszym lekarstwem na całe zło jest być blisko drugiego człowieka, dobre słowo i wzajemny szacunek!

  Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A., przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Grójcu, Samorządu Gminy Warka, firmy TRANS-MED, DELTIMA, Zakładu Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o. i Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”.

  Martyna Maciejak

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE