Więcej
    Strona głównaInstytucjeStanisława Róg wyróżniona w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”

    Stanisława Róg wyróżniona w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”

    Z ogromną radością i dumą informujemy, że Seniorka działająca na terenie powiatu grójeckiego – Stanisława Róg z Nowej Wsi została wyróżniona w XI edycji konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” w kategorii Wolontariat Seniorów.

    Konkurs organizowany jest pod auspicjum Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, a jego celem jest popularyzacja zagadnień związanych z wolontariatem i zachęcanie mieszkańców Mazowsza do podejmowania aktywności wolontariackiej.

    Zgłoszenia oceniane były pod kątem zaangażowania, innowacyjności, skuteczności oraz partnerstwa w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach.

    Stanisława Róg została wyróżniona za bezinteresowną pomoc na rzecz drugiego człowieka i budowanie więzi m.in. poprzez realizację dwóch projektów: „Samotność nie musi boleć każdego dnia” oraz „Koperta Życia”.

    Serdecznie gratulujemy!

     

    Już samo kandydowanie do konkursu było dla mnie niespodzianką. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję Stowarzyszeniu W.A.R.K.A. za laudację uzasadnienia wniosku.

    W każdym wieku miło jest usłyszeć dobre słowo, podziękowanie za działania. Jak to w życiu bywa, każdy sukces ma wielu ojców, a w moim przypadku matek. Jest nią koleżanka Halinka, z którą realizuję większość działań wolontariackich. Razem założyłyśmy klub seniora, ja znałam doskonale środowisko lokalne; mieszkając prawie pół wieku w Nowej Wsi, wiem gdzie trafić z pomocą. Halinka wspiera mnie we wszystkich inicjatywach i pilnuje, żeby „mądrze pomagać”.

    Pierwsze spotkania uzmysłowiły nam, jak wiele jest seniorek, które mogłyby uczestniczyć w życiu klubu, ale… nie są mobilne, nie mają możliwości dotarcia na spotkania, mieszkają same, uważają że „już do niczego się nie nadają”. Inicjatywa redagowania gazety lokalnej „Głos seniora” była strzałem w dziesiątkę. Z gazetą docierałyśmy do przeszło 50 seniorów. Następne projekty: „Starość nie musi boleć”, „Koperta życia” czy „Dobra wola drugiego seniora” również przyniosły nam mnóstwo wzruszeń i podziękowań za to, co robimy.

    Termin wolontariusz jest dla mnie bardzo oficjalny, wręcz urzędowy. Nie utożsamiam się z nim, wolę określenie „pomagacz”. Lubię ludzi, mam dużo wolnego czasu, myślę też, że mam sporo energii i pomysłów, jestem też mobilna. Chcę to wykorzystać. Dlatego pomagam!

    Empatii, wrażliwości, życzliwości nie nauczy się w szkole ani na kursach. Te rzeczy kształtują się w środowisku rodzinnym. Ja w takim domu wzrastałam. Jako mała dziewczynka razem z mamą uprzątałam przydrożne kapliczki, nosiłam jedzenie pogorzelcom, wspieraliśmy osierocone dzieci, wszystko to pamiętam. W swoim dorosłym życiu miałam kilka przypadków, gdzie osobiście pomogłam osobom w trudnej sytuacji życiowej.

    Wokół jest dużo osób, które chcą pomagać, tylko raczej anonimowo. Gorzej jest z bezpośrednim kontaktem. Ale kropla drąży skałę… Jeszcze raz dziękuję za wyróżnienie. Jest to dodatkowa mobilizacja mojej energii. Nie byłoby naszych projektów gdyby nie działalność Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Dlatego parafrazując klasyka: „Nic o nas – bez WAS”.

    Stanisława Róg

     

    Jestem niezmiernie dumny z tego, że osoba z którą współpracujemy, wywodząca się z naszego lokalnego środowiska została wyróżniona spośród wolontariuszy z całego województwa mazowieckiego. Niesienie bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi jest pięknym, ale bardzo trudnym działaniem. Dlatego w Stowarzyszeniu W.A.R.K.A. zawsze staramy się wspierać i promować takie postawy. Jeszcze raz serdecznie gratuluję wyróżnienia! 

    Andrzej Zaręba – Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

     

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
    Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

    NAJPOPULARNIEJSZE