Więcej

  Pamięć i prawda

  Wareckie uroczystości 74. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 3 września 2013 r. rozpoczęła uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny i poległych za jej wolność. W tematykę tamtego tragicznego okresu obecnych w kościele pw. Św. Mikołaja wprowadził Prezes wareckiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Kazimierz Cegliński. Przypomniał bezpośrednią przyczynę napaści Niemców na Polskę, wraz z próbą odkłamywania rzeczywistości i demaskowania fałszywych teorii. Równolegle relacjonował wydarzenia z terenów wareckich i opisywał, co działo się u nas w tym tragicznym czasie. Na koniec skwitował: „Na dziś mamy jedną odpowiedź – nigdy więcej wojny!”.

  W kazaniu ks. Dziekan Stanisław Dobkowski poruszał tematy trudne. To treści, wobec których nie sposób przejść obojętnie, jeśli ma się choć trochę miłości do swojej Ojczyzny. Dla niejednej ze zgromadzonych osób zaskoczeniem było poruszenie tematu obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej sprzed… czterech lat. Miały one miejsce na Westerplatte – miejscu znanym dzieciom już od najmłodszych lat szkolnych. Ksiądz proboszcz w sposób ogólny, aczkolwiek sugestywny, na nowo uświadomił, że prawda o tamtych wydarzeniach wciąż nie jest powszechnie znana, szczególnie za granicą. Pomijając prywatne motywacje i polityczne interesy przywódców obcych państw, jest niepisane przyzwolenie na snucie własnych teorii i wersji wydarzeń z przeszłości.

  Czy dziś zmieniło się coś od tamtego czasu? Chyba nie, skoro wciąż słychać o polskich obozach koncentracyjnych w zagranicznych środkach przekazu, a niektórzy celebryci patriotyzm nazywają obciachem. Ksiądz Dobkowski uświadomił uczestnikom również sens pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. Są one dla wszystkich lekcją życia, wspomnieniem będącym przestrogą przed popełnieniem podobnych błędów. A pamięć o tych, którzy zginęli w walce o naszą Ojczyznę jesteśmy im winni. Te i inne bolesne sprawy poruszył ksiądz w jednym z tych zaskakujących kazań, które zgromadzeni wierni nagrodzili oklaskami.

  Po uroczystym przemarszu pod Obelisk „Wrzesień 1939” złożone zostały kwiaty i zapalone znicze przez licznie przybyłe delegacje różnych instytucji i organizacji, nie tylko z Warki.

  Czy współczesny świat ma w sobie tyle empatii, by nie przeżywając podobnego koszmaru, zrozumieć przeżycia tych, którzy go doświadczyli? Dotyczy to zwłaszcza młodego pokolenia, które, jak powiedział w czasie dalszych uroczystości w „Dworku na Długiej” Burmistrz Dariusz Gizka, o wojnie uczy się głównie od swoich dziadków, rodziców i w szkole. Dodał również, że aby zło działo się na świecie, potrzebne jest do tego albo nasze przyzwolenie, albo bierność. Trudno się z tym nie zgodzić, mając w pamięci wydarzenia sprzed 74 lat.

  Przyszedł czas na wręczenie medali i odznaczeń. Pułkownik Artur Frączek, reprezentujący podczas uroczystości w Warce ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale „Pro Patria” Jerzemu Kołodziejskiemu, Tadeuszowi Kulawikowi, Iwonie Stefaniak i Andrzejowi Zarębie. Prezes Zarządu Okręgowego ZKRPiBWP w Radomiu – Adolf Czekaj wspólnie z Kazimierzem Ceglińskim wręczyli  przyznane przez Prezesa Zarządu Głównego ZKRP i BWP w Warszawie Pana płk. Henryka Strzeleckiego odznaki „Za Zasługi dla ZKRP i BWP” następującym osobom: ks. Stanisławowi Dobkowskiemu, ks. Wiesławowi Bąkowskiemu, Łukaszowi Celejewskiemu, Dorocie Kreczmańskiej, Danucie Gwardys, Ewie Jasińskiej i Jolancie Sikorowskiej.

  Na koniec miała miejsce prezentacja wirtualnego spaceru historycznego po Warce, który w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował „Dworek na Długiej”. Dzięki niemu można przebyć historyczny spacer po Warce ze szczególnym uwzględnieniem miejsc o wartości zabytkowej. Punkty te można obejrzeć na fotografiach, a także przeczytać ich opis. Nadaje się on zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Oto została dana szansa na spojrzenie na Warkę, pod nowym nieznanym dotychczas kątem; docenienia na nowo historycznej wartości i przeszłości naszego miasta.

  W tym samym czasie, w tle dworkowej sceny, wisiał wymowny obraz – metafora. Piękny orzeł w złotej koronie – jego białe pióra kontrastowały z czerwoną plamą krwi na przodzie. Z obu stron rozszarpywany przez dwa, agresywne ptaki, których pazury wbijały się w jego skrzydła. Oto dzieło, co mówi samo za siebie.

  Zobacz galerię zdjęć TU!

  W uroczystości wzięło udział 12 Pocztów Sztandarowych:

  1. Związek Kombatantów RP  i Byłych Więźniów Politycznych – Koło w Warce
  2. Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju im. Piotra Wysockiego w Warce
  3. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Wiktora Krawczyka w Warce
  4. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
  5. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
  6. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce
  7. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach
  8. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi
  9. Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Marciniaka w Warce
  10. Publiczne Gimnazjum im. Ks. Pawła Heintscha w Dębnowoli
  11. Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce
  12. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce

   

  Paulina Magdalena Korpalska

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE