Więcej
    Strona głównaInstytucjeProfilaktyki raka piersi

    Profilaktyki raka piersi

    Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium.

    Badania profilaktyczne mają na celu wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym lepsze jest rokowanie i większa szansa na pełne wyleczenie. Samobadanie piersi powinno być wykonywane przez kobietę raz w miesiącu (po miesiączce u młodszych pań). USG piersi to nieinwazyjne badanie dla kobiet w każdym wieku  pozwalające wykryć zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne na poziomie palpacyjnym. Mammografia kierowana jest dla kobiet starszych, u których struktura piersi ma przewagę tkanki tłuszczowej nad gruczołowa. Mammografię bez skierowania od lekarza, w ramach programu profilaktycznego, należy wykonywać co 2 lata od 50 do 69 r.ż.

    Nowotwór (rak) jest nieprawidłowym, nadmiernym rozrostem komórek. Nie każda zmiana wykryta w piersi musi mieć od razu charakter nowotworowy. Ponad 80% zmian wykrywanych w piersiach ma charakter łagodny. Najczęściej są to: torbiele, włókniaki, tłuszczaki i zmiany mastopatyczne.

    Podejrzany o raka guzek jest najczęściej: pojedynczy, nieruchomy, nieregularny, niebolesny, występujący w górnym zewnętrznym kwadrancie piersi lub centralnie. Do innych objawów raka piersi należą zmiana kształtu piersi, zmiana wyglądu skóry, zmiany w obrębie otoczki brodawki oraz brodawki (wciągnięcie lub zmiana kierunku), samoistny wyciek z brodawki, zmiany łuszczące lub wrzodziejące w obrębie brodawki lub piersi.

    Ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy każdej kobiety, ale może również wystąpić u mężczyzn (ok.1% wszystkich nowotworów złośliwych piersi).

    Wyodrębniono wiele czynników, których występowanie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Należą do nich: wiek powyżej 50 lat, wczesne rozpoczęcie miesiączkowania, późna menopauza, bezdzietność lub pierwsza ciąża zakończona porodem po 30 r. ż., występowanie raka piersi wśród krewnych – zwłaszcza przed 50 r. ż. (ryzyko rodzinne), długotrwałe stosowanie leków hormonalnych (hormonalna terapia zastępcza), obecność łagodnych zmian w piersiach, przebyty nowotwór piersi, niezdrowy styl życia.

    Regularne badanie piersi nie uchroni nas przed nowotworem, ale pozwoli uchwycić go we wczesnym stadium rozwoju, gdy nie daje jeszcze żadnych dolegliwości, a da gwarancję wyleczenia. Nie warto czekać, aż rak zaatakuje sąsiednie tkanki i narządy.

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE