0.1 C
Warka
niedziela, 4 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeProjekty realizowane w Zespole Szkół przy Obwodowej

  Projekty realizowane w Zespole Szkół przy Obwodowej

  W Zespole Szkół w Warce realizujemy wiele projektów, które pozwalają nie tylko na rozwój szkoły, ale także poszerzają zainteresowania i wiedzę uczniów. Staramy się pozyskiwać środki krajowe lub unijne na cele edukacyjne i modernizacyjne.

  Program Erasmus +

  Obecny rok w Zespole Szkół w Warce obfitował w wyjazdy zagraniczne, w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

  W maju 4 nauczycieli przedmiotów zawodowych uczestniczyło w programie job shadowing w przedsiębiorstwach branży hotelarskiej oraz gastronomicznej. Celem przedsięwzięcia była obserwacja pracy oraz poznanie zasad funkcjonowania hoteli i restauracji w Grenadzie.

  Kolejny etap przypadł na czerwiec, kiedy to na staż zawodowy wyjechało 31 najlepszych uczniów z całej szkoły wraz 4 opiekunkami. Do tego wyjazdu zakwalifikowali się uczniowie ze wszystkich zawodów, jakie są nauczane w klasach technikum. Podczas mobilności uczniowie zdobywali umiejętności zawodowe w hotelach, restauracjach, firmach logistycznych, informatycznych, sklepach i przedsiębiorstwach związanych z ochroną środowiska. Zarówno praktykanci jak i pracodawcy byli bardzo zadowoleni ze współpracy.

  Ostatnią mobilnością tego projektu był udział nauczyciela hotelarstwa w kursie baristycznym w Portugalii. Szkolenie obejmowało elementy teorii oraz praktyki, a dodatkową korzyścią było szlifowanie języka angielskiego w międzynarodowym środowisku. Zdobycie umiejętności praktycznych przyczyniło się do zorganizowania Kółka Młodego Baristy, które funkcjonuje już od września w Zespole Szkół.

  Wszystkie ww. projekty zostały współfinansowane w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, nr umowy-2021-1-PL01-KA121-VET-000012002 i zrealizowane przez Zespół Szkół w Warce.

  Partnerem zagranicznym projektu była hiszpańska firma Eurolinks Projects S.L. oraz portugalska WE ARE EuroMob, które zapewniły naszym uczniom i nauczycielom bardzo dobre warunki odbycia staży w oparciu o bazę renomowanych firm.

  Korzyści, jakie odnieśli uczniowie i nauczyciele, to zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia zawodowego, poznanie standardów europejskich i zasad dobrej organizacji pracy w zakładach kraju przyjmującego, rozbudzanie swojej innowacyjności i kreatywności na polu zawodowym, rozwijanie umiejętności językowych, ale także nawiązanie nowych znajomości, zapoznanie się z kulturą i tradycją innego kraju oraz jak bardzo potrzebną nauką tolerancji.

  Obecnie trwają prace związane z wyjazdem uczniów na zagraniczne praktyki, tym razem do Rimini we Włoszech.

  Narodowy Program Czytelnictwa

  W Zespole Szkół został złożony wniosek i przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacyjną i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie finansowe w kwocie 15 tysięcy złotych (12 tys. z programu 3 tys. wkład własny). Pieniądze zostały wykorzystane na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3, którego zasadniczym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wybieranie książki zamiast innej opcjonalnej formy spędzania wolnego czasu, uczestnictwo w imprezach czytelniczo-kulturalnych, współpraca                  z innymi bibliotekami. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 444 pozycje książkowe, nie tylko o lektury szkolne, książki historyczne poświęcone historii Polski XX wieku, ale o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, często bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich. Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwoli uczniom miło spędzić czas, dostarcza radosnych emocji, wielu wrażeń, rozbudza zainteresowania, skłania do dyskusji na temat przeczytanych książek.

  Program Poznaj Polskę

  Na przełomie maja i czerwca 2022 r. nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczkach w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Wycieczki te w 80% finansowane były ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. W czasie czterech wycieczek jednodniowych i jednej trzydniowej zwiedziliśmy urokliwy Kazimierz Dolny, Sandomierz, Puławy, Warszawę oraz Kielce. Łącznie we wszystkich wycieczkach wzięło udział 250 uczniów. Miłe wspomnienia zachęciły nas do wzięcia udziału w kontynuacji projektu „Poznaj Polskę” w bieżącym roku szkolnym i planujemy jedną wycieczkę trzydniową i trzy jednodniowe w ramach otrzymanych na ten cel środków.

  Projekt Działaj Lokalnie i ekologicznie „Lawendowa Obwodowa”

  Konkurs został zrealizowany przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Zespół Szkół pozyskał dotację w wysokości 3000 zł na rewitalizację terenu przy szkole. Zostanie zorganizowany również cykl wykładów i warsztatów dla uczniów naszej szkoły poświęconych tematyce ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza. Nowo posadzone przed budynkiem szkoły krzewy i kwiaty ozdobne sprawią, że z każdym rokiem będziemy oddychali coraz czystszym powietrzem. Posadzona aleja lawendowa spowoduje, że zapach zachęci motyle, odstraszy komary oraz będzie relaksować i łagodzić migreny. Głównym celem projektu jest zaangażowanie społeczności szkolnej do wspólnego działania na rzecz ochrony środowiska, budowaniu więzi między nimi, wspólnej pracy podczas realizacji projektu, zwiększenie świadomości uczniów, ich rodziców, jak również nauczycieli i pozostałej społeczności w zakresie szeroko rozumianej ekologii, przede wszystkim w zakresie problematyki poprawy jakości powietrza jako wspólnego dobra o szczególnym znaczeniu. W związku z nowymi nasadzeniami wzrośnie bioróżnorodność gatunkowa roślin, a co za tym idzie, estetyka otoczenia w Zespole Szkół w Warce.

  Projekt Działaj Lokalnie  „ Nasze Patio – Wspólne Dobro”

  Konkurs został zrealizowany przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Zespół Szkół pozyskał dotację w wysokości 4000 zł na stworzenie atrakcyjnego miejsca do spędzania czasu przez uczniów i nauczycieli na przerwach poprzez rewitalizację zieleni pomiędzy szkolnymi budynkami. Głównym celem projektu jest aktywizacja społeczności szkolnej do wspólnego działania na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego. Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  Cyfrowy Powiat

  Powiat Grójecki w imieniu szkół w tym Zespołu Szkół w Warce aplikował w konkursie o grant  „Cyfrowy Powiat” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC).

  Celem konkursu jest wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa min. poprzez nabycie sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy i edukacji zdalnej.

  Wniosek został wybrany do dofinasowania, a nasza szkoła zostanie wyposażona w dwanaście komputerów stacjonarnych, laptop dla nauczyciela, oraz switch.

  Pozyskany sprzęt zostanie wykorzystany do częściowej modernizacji pracowni oraz do  przeprowadzenia egzaminów zawodowych w naszej szkole.

  Projekt Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, w ramach tzw. budżetu obywatelskiego nasi uczniowie będą brali udział w wycieczce do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Podczas całodniowej wycieczki uczestnicy zwiedzą pod opieką wykwalifikowanych edukatorów ekspozycję  stałą Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, odbędą spacer przyrodniczy po zabytkowym parku oraz zintegrują się podczas ogniska w towarzystwie animatorów. Zapewniony zostanie im także posiłek z regionalnych produktów oraz pamiątkowe gadżety.

  ZS w Warce

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE