Katyń… zbrodnia jakich mało

Katyń… zbrodnia jakich mało

Marzec i kwiecień roku 1940 był dla naszego narodu niezwykle dramatyczny.  Blisko 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy zostało bestialsko zamordowanych bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci, strzałem w tył głowy. Byli to polscy jeńcy, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Prawda o „Zbrodni Katyńskiej” była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później prezydent Borys Jelcyn ujawnił pierwsze dokumenty.

W poniedziałek 14 kwietnia odbędą się w Warce uroczystości upamiętniające 74. rocznicę „Zbrodni Katyńskiej”. Całość rozpocznie się o godz. 12:00 w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej gdzie odbędzie się uroczysta Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych w intencji Ojczyzny i poległych Polaków oraz krótki program poetycko-muzyczny, który zaprezentuje młodzież z Publicznego Gimnazjum w Warce. Następnie wszyscy udadzą się pod pomnik „Krzyże Katyńskie” na wareckim cmentarzu gdzie złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Ostatnia część uroczystości odbędzie się w „Dworku na Długiej” gdzie odczytany zostanie rys historyczny oraz wręczone zostaną medale i odznaczenia.

Wszystkich chcących uczcić pamięć poległych Polaków zapraszają organizatorzy – Samorząd miasta i Gminy Warka, Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej”, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Koło w Warce, Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej oraz Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Marciniaka w Warce.

Plakat Katyn ZM

Udostępnij:
← Zobacz "Bitwę pod Warką" Jaja sobie robili… →

Dodaj komentarz