Spotkanie przy opłatku i kolędach w Michałowie

Spotkanie przy opłatku i kolędach w Michałowie

Co roku do szkoły w Michałowie „wchodzi” choinka, a z nią świąteczny nastrój, rozmowy o bożonarodzeniowych zwyczajach.  Jednak wigilia to nie tylko zwyczaje i tradycje, to przede wszystkim najpiękniejszy dzień w roku, w którym wszyscy, bez względu na to, kim jesteśmy staramy się być dla siebie milsi, lepsi, uczymy się wybaczać i kochać. Jest to także dzień magii, to dzień,  w którym wszyscy chcemy czuć się szczęśliwymi i chyba wtedy to się jakoś łatwiej udaje.

Boże Narodzenie to święta obchodzone w sposób szczególnie uroczysty. Towarzyszą temu wielkie przygotowania. Uczniowie na zajęciach poznawali zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Uczyli się kolęd, lepili aniołki i postacie do szopki betlejemskiej, ubierali klasowe choinki, robili ozdoby choinkowe, stroiki oraz kartki świąteczne. Brali również udział w konkursach świątecznych i kiermaszu. Dopełnieniem tych działań było uroczyste wigilijne spotkanie przy opłatku. W tym roku odbyło się 19 grudnia.

W pięknie udekorowanej sali, przy nakrytych i zastawionych wigilijnymi daniami stołach spotkali się wszyscy uczniowie szkoły, przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy szkoły. Przybyli również przedstawiciele rodziców i zaproszeni goście. Atmosfera świąteczna udzieliła się wszystkim. Światło świec, zabytkowe wnętrze, piękna choinka i siano pod płóciennym obrusem były tylko namiastką klimatu jaki panował podczas naszej szkolnej wigilii. Były wzajemne życzenia, łamanie się opłatkiem. Każda klasa recytowała wiersze i śpiewała kolędę. Dzielenie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd przy wigilijnym stole to symbole wzajemnej jedności, miłości, pokoju.

Jeden z zaproszonych Gości – harcmistrz Jerzy Kołodziejski – nasz emerytowany nauczyciel, przywiózł do nas Betlejemskie Światło Pokoju, które jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Przedstawiciele klas odpalili od lampy małe światełka i ustawili na stołach. Była to chwila magii, uroku i radości.

Po tej bardzo wzniosłej i uroczej części spotkania uczniowie obdarowali nauczycieli, pracowników szkoły i zaproszonych gości własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi.

Szkolna wigilia to magiczna chwila i dla tej właśnie chwili z ochotą podejmujemy wszelki trud, aby w tym dniu znaleźć się w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli i wszystkich przyjaciół szkoły. Jest to wyjątkowa okazja do wzmocnienia więzi, wzajemnej życzliwości w magicznej świątecznej atmosferze.

Udostępnij:
← Poznawali bożonarodzeniowe tradycje z PTTK-iem Z Betlejem wprost do wareckich domów →

Dodaj komentarz