Więcej
    Strona głównaInstytucjeCebularz goni nasze jabłka! Nie dajmy się!

    Cebularz goni nasze jabłka! Nie dajmy się!

    Do zakończenia głosowania w konkursie na produkt roku „Trzy znaki smaku” zostało 14 godzin. „Jabłka grójeckie” obecnie znajdują się na 1 miejscu ale mocno „po piętach” depcze im „cebularz lubelski”… Ostatnie chwile mobilizacji mogą zapewnić zwycięstwo!

    Zachęcamy wszystkich posiadających konto na facebooku do włączenia się i zagłosowania!

    Jak zagłosować?

    1. Wejdź na stronę www.pimr.trzyznakismaku.pl.
    2. Kliknij po prawej stronie na GŁOSUJ NA PRODUKT (pod obrazkiem z jabłkami)
    3. Zaloguj się przez facebook (ikonka w prawym górnym rogu strony)
    4. Znajdź „Jabłka grójeckie” i głosuj!

    Liczymy na Waszą pomoc i głosy! Walczymy o zwycięstwo!

    Jak glosowac na grojeckie jablka - zm2

    Przypomnijmy, że od 2011 roku „jabłka grójeckie” zostały wpisane do rejestru Unii Europejskiej jako produkt pod znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne. Ochroną objęto ponad 40 odmian, w tym Gala, Gloster, Idared, Lobo, Ligol) uprawianych na ściśle wyznaczonym obszarze, w tym w gminie Warka.

    Termin „jabłka grójeckie” odnosi się do ponad 40 odmian pochodzących z tzw. regionu grójeckiego. Owoce te posiadają charakterystyczne cechy: wielkość, miąższ, ale przede wszystkim mocny rumieniec, wynikający z wyższej o 5% zawartości barwników pod skórką (głównie antocyjanów i karotenoidów) oraz kwasowość wyższą od przeciętnej dla danej odmiany średnio o 5 %.

    Zalety jabłek grójeckich wynikają z panujących w regionie grójeckim wyjątkowych warunków glebowo-klimatycznych. A także z umiejętności miejscowych sadowników, na które składa się doświadczenie dziesiątek pokoleń ich poprzedników. Okolice Grójca nazywane są bowiem „największym sadem Europy”. I to sadem o ugruntowanej renomie: jego początki sięgają XVI wieku, kiedy to królowa Bona otrzymała tu ogromne połacie ziemi i postanowiła przeznaczyć je na królewski sad. Wielkie zasługi dla rozwoju sadownictwa w XIX poczynili duchowni, doskonalący metody uprawy i przechowywania jabłek. U progu odzyskania niepodległości w XX wieku w regionie grójeckim powstała pierwsza przechowalnia owoców, dzięki temu były one dostępne także w zimie. Kolejny skok w rozwoju sadownictwa grójeckiego nastąpił w latach powojennych, gdy w regionie zaczęły powstawać gospodarstwa wzorcowe, propagujące nowoczesne metody uprawy. Choć herb Grójca to trzy blankowane baszty, mogłaby nim być kwitnąca gałązka jabłoni – tak ważne miejsce sadownictwo odgrywa w życiu jego mieszkańców. Od wielu lat pod koniec maja obchodzi się tu Święto Kwitnących Jabłoni, podczas którego można kupić sadzonki najsmaczniejszych odmian.

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE