Świetlica opiekuńczo – wychowawcza w CeSiR

Świetlica opiekuńczo – wychowawcza w CeSiR

Od wielu  lat na terenie Centrum Sportu i Rekreacji w Warce działa świetlica opiekuńczo – wychowawcza. Uczęszczają do niej dzieci, które zostały  zgłoszone przez dyrektorów oraz pedagogów szkół podstawowych. Spotykają się one w każdy dzień szkolny w godz. 15 – 18. Zajęcia zaczynają od odrabiania lekcji, następnie dzieci korzystają z całej bazy CeSiR : uczęszczają 2 razy w tygodniu na basen, ćwiczą na hali sportowej, Orliku oraz na siłowniach zewnętrznych, przygotowują materiały do szkół w świetlicy internetowej, a w okresie letnim przebywają na patio. Tu odbywają się zajęcia dydaktyczne i sportowe, korzystają z trampoliny, grają w gry plenerowe i zespołowe. Codziennie dzieci otrzymują posiłek , który częściowo przygotowują samodzielnie. Podczas codziennych zajęć realizowany jest również Program Profilaktyczny. Latem wyjeżdżają na kolonie nad morze, gdzie zdobywają wiedzę n/t bezpieczeństwa uczestniczą w wycieczkach poznając ciekawe miejsca w Gdańsku, Sopocie, Władysławowie, na Helu, bawią się  poznając nowe zabawy plażowe i podczas kąpieli morskiej. Zimą jadą w góry i tam korzystają z uroków sportów zimowych, zwiedzają Zakopane i okolice , Kraków, poznają folklor regionalny, zasady bezpieczeństwa na stokach , biorą udział w konkursach i zajęciach dydaktycznych.

Ponadto od kilku lat świetlica współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku działającym w CeSiR Warka, a owocami wspólnych działań jest realizowanie projektów mających na celu integracje młodego pokolenia z seniorami.  W   2012 roku w ramach Działaj Lokalnie stworzyli projekt  pt. „Z seniorami na start” , w którym seniorzy uczyli dzieci piec ciasta, szykować przystawki, szyć, robić na drutach, szydełku, haftować, przyszywać guziki .. a dzieci uczyli dorosłych obsługi komputera i tworzenie interaktywne zaproszeń i kartek świątecznych..  spotkania zawsze  kończyły się wspólną zabawą sportową- zabawą z chustą dydaktyczną, ringo, torami przeszkód.. W 2014r z dotacji Inicjatywa Seniorka zrealizowali projekt pt.” „Wygodna ekologia”. Dzieci i studenci UTW wysłuchali wykładu n/t  torebek foliówek i jak one wpływają na nasze środowisko, następnie grupy malowały torby ekologiczne   farbami do materiału, aby w domu i na zajęciach zastąpiły foliówki, na zakończenie projektu zorganizowano Andrzejki podczas których obejrzano torebki malowane przez dzieci i dorosłych, wspólne wróżby i poczęstunek był okazją do integracji międzypokoleniowej. W 2015 r. z dotacji Inicjatywa Seniorska przeprowadzono projekt pt. „Gdy otwieram książkę przedstawienie się zaczyna”, kierowany głównie do dzieci  w wieku szkolnym uczęszczających do świetlicy opiekuńczo-wychowawczej w CeSiR. Seniorzy zauważyli, że w wielu domach zanika zwyczaj czytania książki, co za tym idzie pojawia się mniejsze zainteresowanie czytaniem wśród dzieci i młodzieży. Seniorzy przez regularne czytanie dzieciom, chcieli pokazać młodemu pokoleniu, że czytanie może być fajne i może wyzwalać ciekawe aktywności. Seniorzy zorganizowali cykl czytania książek, po zaprezentowaniu pozycji odbywały się warsztaty plastyczne, tworzenie pacynek do przedstawień w teatrzyku świetlicowym. Ponadto dzięki projektowi Seniorów- została wzbogacona biblioteczka w świetlicy o pozycje, które przydadzą się do prowadzenia codziennych zajęć. Dzieci uczestniczyły również w przedstawieniu Aby wzbogacić wiedzę dzieci .”Eko Muszkieter”.

W grudniu 2015 r. dzieci, ze świetlicy opiekuńczo – wychowawczej  przyszły na zajęcia do  swojej sali, a wszystko to za sprawą remontu pomieszczenia świetlicy, który został przeprowadzony w październiku. Renowacja obejmowała malowanie pomieszczenia, zakup mebli i stołu dla dzieci, doposażenie o nowe sprzęty i gry. Funkcjonalnym elementem wystroju i budzącym zachwyt najmłodszych jest ścian pomalowana farba magnetyczno-tablicową, po której można pisać oraz wieszać obrazki i tym podobne materiały. Pomieszczenie wzbogaciło się również o nowy telewizor na którym dzieci chętnie oglądają filmy animowane i programy edukacyjne. Poza tym w sali utworzono kącik sanitarny ze zlewem oraz zaadaptowano pomieszczenie pod kuchnię, z której grupa będzie mogła swobodnie korzystać. Kuchnia została wyposażona w sprzęty agd: lodówkę, kuchenkę  i meble z blatami do samodzielnego przygotowywania posiłków.

Odnowiona sala zrobiła wielkie wrażenie na dzieciach, a także na przedstawicielach Gminnej Komisji  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która 15 stycznia odwiedziła świetlicę po remoncie, zapoznała się z jej działalnością, a następnie spotkała się z dziećmi i wysłuchała ich opinii i wrażeń .

Przeprowadzone modernizacje w CeSiR poprawiły funkcjonalność naszej świetlicy i dały nowe możliwości. Dzieci mogą w bezpiecznym miejscu spędzać swój wolny czas, realizować swoje zainteresowania i kształtować samodzielności . Przyjazny klimat świetlicy daje poczucie bezpieczeństwa i swobody swoim wychowankom,

Obecnie dzieci ze świetlicy przygotowują się na wyjazd na Zimowisko do Murzasichle.

Info: CeSiR

Komisja Dyskutuje odwiedza świetlice zm nowy aneks kuchenny zm

Udostępnij:
← Wigilia u... Boryny Jest kolejny "Kurier Warecki" →

Dodaj komentarz