Warsztaty ekologiczno-plastyczne w wareckiej Jedynce

Warsztaty ekologiczno-plastyczne w wareckiej Jedynce

Grudniowe popołudnia duża grupa uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Warce przeznaczyła na uczestnictwo w warsztatach przyrodniczo-plastycznych o ekologicznych opakowaniach.

Głównymi celami spotkań było kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów i utrwalanie zachowań sprzyjających ochronie środowiska naturalnego, a zwieńczeniem działań przyrodniczych było ozdobienie według własnego pomysłu płóciennej torby wielokrotnego użytku.

Różnorodne metody i techniki sprzyjały realizacji postawionych przez organizatorki warsztatów celów operacyjnych. Uczestnicy spotkań poznali nazwę nauki, która zajmuje się ochroną przyrody. Zwracali uwagę na sposób opakowania produktu i na pojawiające się na nim informacje. Dzieci pokazywały opakowania nieekologiczne, na które zużyto zbyt dużo energii i materiałów. Dodatkowo rozpoznawały i wyjaśniały znaczenie ekoznaków, które znajdowały na opakowaniach różnych artykułów. Niezwykle ważna dla uczestników zajęć okazała się współpraca w grupach, co sprzyjało integracji dzieci z różnych klas. Podkreślić należy, że wykonywały one zadania na miarę swoich umiejętności i możliwości. W części plastycznej warsztatów uczniowie zadziwili pomysłowością. Z wielkim zaangażowaniem i ogromną starannością ozdabiali płócienne torby. Pojawiały się ulubione motywy związane z zainteresowaniami dzieci. Można też było zauważyć dekoracje w klimacie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Zastosowano specjalne farby do malowania na tkaninach. Gotowe motywy utrwalono tak, by służyły właścicielowi przez dłuższy czas, ponieważ, jak wiedzą uczestnicy warsztatów – opakowanie ekologiczne to takie, które może być wielokrotnie używane, a po zużyciu ma krótki czas rozkładu lub nadaje się do recyklingu.

PSP nr 1 w Warce

warsztaty-w-psp1-zm

Udostępnij:
← Klasyka polskiej literatury dziecięcej w nowej odsłonie Zmarł Honorowy Obywatel Warki Władysław Gwardys →

Dodaj komentarz