Wybuchowa wiosna w UTW

Wybuchowa wiosna w UTW

21 marca w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w sali wykładowej CeSiR licealiści z LO im. Piotra Wysockiego w Warce w białych fartuszkach uwijają się wśród sprzętów laboratoryjnych. Przygotowali wybuchowe doświadczenia, chcąc w ten sposób przenieść studentów UTW w niezwykły świat chemii.

Seniorzy, chętni zdobywania nowych doświadczeń i wiedzy od pierwszych minut zajęć bacznie obserwowali młodych chemików. Licealiści zaprezentowali 8 widowiskowych doświadczeń.

„Płonąca ręka” – to doświadczenie podczas którego podpalamy gaz znajdujący się w piance. Młodzież wlała do naczynia wodę , płyn do naczyń  i wpuściła gaz do zapalniczek. Każdy chętny brał na rękę pianę i podpalał – to nic nie bolało . Kto by pomyślał, że troszkę wody, płynu i gazu pozwoli uzyskać szalony pokaz płonących dłoni.

„Chemiczna ciuchcia” – to proste doświadczenie , ale nie do zrobienia w domu. Do niewielkiej ilości perhydrolu umieszczonej w kolbie dodajemy  czarny bardzo trujący proszek – tlenek manganu. Wydziela się  para w bardzo dużej ilości .

„Fioletowe pary jodu” – jod został rozdrobniony z magnezem a następnie polewany kilkoma kroplami wody . Zaobserwowaliśmy wydzielanie się pięknych fioletowo – brunatnych par jodu. Niestety zapach wydzielający się nie jest zbyt przyjemny.

„Pasta do mycia zębów dla słonia” – w tym eksperymencie też używamy perhydrolu . Podajemy niewielką ilość płynu do naczyń mieszamy a następnie wsypujemy jodek potasu. Z naczynia wychodzi nam rosnąca wciąż pasta dla słonia.

Uczniowie zaprezentowali również „Ekologiczne węże Faraona”, „Ducha w butelce”, „Ciecz nie Newtonowską”,  a na zakończenie przepiękny „Podwodny ogród”. Seniorzy nie kryli zadziwienia niezwykłymi doświadczeniami. Kto by pomyślał, że z prostych ogólnodostępnych składników można wyczarować takie cuda.  Kolejna duża dawka wiedzy trafiła do ciekawych świata seniorów.

Pokazy chemiczne przygotowali uczniowie  z Liceum Ogólnokształcącego w Warce z klasy II b o profilu biologiczno – chemicznym (Paulina Bebelska, Karolina Jaworska, Natalia Łoboda, Maciej Piekarniak, Eliza Wargala) pod czujnym okiem pani profesor Teresy Ciak. Doświadczenia miały na celu przybliżyć studentom UTW niezwykły świat chemii.

Zdjęcia tu: http://www.cesir.warka.pl/pad/galeria,art,301,wybuchowa-wiosna-w-utw

Udostępnij:
← Najlepsze piłkarki z Warki! Podstawówki rywalizowały w Tenisie Stołowym →

Dodaj komentarz