Czytanie rozwija… przedszkolaków w Michałowie

Czytanie rozwija… przedszkolaków w Michałowie

W piątek 5 stycznia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Michałowie odbyło się ciekawe wydarzenie. Uczniowie klasy VI odwiedzili Oddział Przedszkolny. Starsze dzieci postanowiły poczytać swoim młodszym  kolegom. Głośne czytanie to łatwy, tani, przyjazny dziecku i skuteczny sposób mądrego wychowania. Wspólna lektura książek jest wartościowym sposobem spędzania czasu z dzieckiem. Wpływa na rozwój jego intelektu, wyobraźni, poszerza zasób słownictwa oraz  pomaga dzieciom w komunikowaniu się z innymi. Ponadto czytanie jest doskonałą alternatywą dla gier komputerowych  – tak popularnej wśród uczniów formy spędzania czasu wolnego.

Uczniowie klasy VI oraz nauczyciel biblioteki szkolnej w Michałowie Grażyna Wachnik przedstawili dzieciom z Oddziału Przedszkolnego legendy związane z historią okolicznych miejscowości oraz przeniosły maluchy w świat baśni i fikcji literackiej. Przedszkolaki z przyjemnością wysłuchały m. in. opowieści o najeździe Tatarów na miejscowość Branków, o powstaniu nazwy wsi  Michałów, o Wrociszu oraz białych koniach z brankowskiego wzgórza Harbotka.

Ciekawym elementem tej lekcji było również używanie przez lektorów rekwizytów oraz ilustracji związanych z poszczególnymi legendami. Sposób, w jaki zostały przedstawione teksty wzbudzały zainteresowanie. Zmiany tempa czytania, tonu głosu czy też intonacji sprawiły, że przedszkolaki wsłuchiwały się w legendy, a następnie aktywnie brały udział w rozmowie na ich temat. Dodatkowe atuty przeprowadzonej lekcji to: dostarczenie dzieciom wiadomości dotyczących ich miejsca zamieszkania, ćwiczenia w odróżnianiu prawdy od fikcji oraz wychowanie młodego czytelnika. Dzieci wraz ze swoją wychowawczynią Karoliną Gielniewską-Janusz zostały również zaproszone na następne lekcje biblioteczne oraz do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.

Cieszy również fakt, że sześcioro dzieci z Oddziału Przedszkolnego stało się czytelnikami biblioteki szkolnej. Chętnie wypożyczają  książeczki i czytają je w domu samodzielnie albo wspólnie z rodzicami.

Należy również dodać, że  szkoła w Michałowie bierze udział w  projektach, które mają na celu uzyskanie środków, które pozwoliłyby wzbogacić zasoby biblioteki w nowe i atrakcyjne książki. Co roku przeprowadzana jest w szkole zbiórka makulatury pod hasłem: „Zamień makulaturę na lekturę”. Za uzyskane z jej sprzedaży środki kupowane są atrakcyjne książki. W latach ubiegłych szkoła uczestniczyła również w akcji „Książka naszych marzeń”. W październiku 2017 roku złożyła wniosek do władz o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach wieloletniego programu – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3. W ramach tego projektu biblioteka w Michałowie zobowiązała się do realizacji różnorodnych  działań promujących czytanie. Oto najciekawsze z nich: spotkanie z pisarzem Stanisławem Łubieńskim, którego książka w 2017 roku była nominowana do nagrody NIKE, konkurs „Jestem bohaterem książki” polegający na wcieleniu się w ulubioną postać literacką oraz projekt „Młodzi twórcy literatury”. Większość działań zawartych we wniosku w ramach Narodowego Programu czytelnictwa została już zrealizowana.

Udostępnij:
← Wrociszew dołączył do sukcesu tegorocznego finału WOŚP Nocny Maraton Bajkowy w Michałowie →

Dodaj komentarz