Urodziny Pułaskiego i rocznica konfederacji barskiej

Urodziny Pułaskiego i rocznica konfederacji barskiej

W tym roku tradycyjne obchody urodzin Kazimierza Pułaskiego zbiegły się z 250. rocznicą zawiązania konfederacji barskiej. 6 marca mieszkańcy regionu oddali cześć patronowi muzeum oraz innym konfederatom.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Matki Boskiej Szkaplerznej, w której udział wzięli mieszkańcy Warki i okolic, delegacje instytucji publicznych oraz liczne poczty sztandarowe. Nabożeństwo poprowadził proboszcz Grzegorz Krysztofik. Przypomniał on w kazaniu o roli konfederacji w dziejach narodu oraz o tym, jak często zapominamy o poświęceniu tych, którzy walczyli o wolność. Podczas mszy Jacek Kowalski w towarzyszeniu Agnieszki Obst-Chwały zaśpiewał pieśni konfederatów barskich.

Część oficjalna miała miejsce na Winiarach. Przedstawiciele pocztów sztandarowych, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Warka” oraz żołnierzy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego pełnili wartę pod pomnikiem. Trzeba podkreślić, że wśród przybyłych nie brakowało uczniów – zarówno tych najmłodszych, jak i gimnazjalistów oraz licealistów. Dyrektor muzeum – Iwona Stefaniak – przypomniała, że tradycja obchodów urodzin Kazimierza Pułaskiego jest długa, bo sięga lat 40. Zaznaczyła też, że muzeum w Warce jest jedną z niewielu instytucji, w których pielęgnuje się pamięć o konfederatach. Odczytała także listy gratulacyjne od wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marka Suskiego. Następnie delegacje złożyły wieńce.

Obchody zakończono w Centrum Edukacyjno-Muzealnym. Karol Kucharski przedstawił krótki rys historyczny konfederacji barskiej z lat 1768-1772. Konfederaci walczyli o wiarę i wolność: wiarę – katolicką, wolność – szlachecką oraz za starą, dobrą Rzeczpospolitą. Niestety w zmaganiach nie brakowało porażek, a zryw zakończył się tragicznie. Jednak walka ta – już w latach zaborów – weszła do kanonu kultury polskiej.

Podczas uroczystości Krzyż Zasługi otrzymał członek zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Zygmunt Chrzanowski.

Z koncertem pieśni konfederatów barskich wystąpił Jacek Kowalski – bard, poeta, historyk sztuki, profesor UAM. Na skrzypcach towarzyszyła mu Agnieszka Obst-Chwała. Na recital złożyły się pieśni z czasów konfederacji oraz inspirowane samą konfederacją. Niektóre z nich były poważne, inne – wręcz przeciwnie – pełne humoru, ironii, a nawet sarkazmu. Całość przeplatał anegdotami konfederackimi oraz swoimi refleksjami na temat zrywu. Czerep rubaszny i dusza anielska – tak kwitował postawy konfederatów, którzy jak to zazwyczaj w historii, bywali różni. Pomimo nieskrywanej sympatii do konfederatów, dostrzegał ich błędy.

Ostatnim punktem programu było otwarcie wystawy Ostatni rycerz dawnej Polski. W 250. rocznicę zawiązania konfederacji barskiej. Złożyły się na nią tablice edukacyjne, pamiątki po konfederatach – pocztówki, książki, medale itp. oraz – co najważniejsze – oryginały listów Kazimierza Pułaskiego. Artefakty te wystawiane są na widok publiczny tylko w wyjątkowych sytuacjach. 250. rocznica konfederacji barskiej z pewnością do nich należy.

W uroczystości udział wzięli m.in.: wicestarosta grójecki – Dariusz Piątkowski, wiceburmistrz Warki – Teresa Knyzio, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grójeckiego – Teresa Bednarska, sekretarz powiatu grójeckiego – Sylwia Przetakiewicz, radni powiatowi, radni miejscy, Weronika Piwarska – reprezentująca marszałka senatu Stanisława Karczewskiego, Artur Łepecki – reprezentujący posła – Roberta Mordaka, Paweł Sagan – reprezentujący wojewodę Zdzisława Sipierę, członkowie organizacji kombatanckich na czele z prezesem prof. dr hab. płk. Ryszardem Sobierajem i wiceprezesem Henrykiem Kalinowskim Związku  Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, delegacja 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego z Ogrodzienic, Paweł Lewandowski – komendant Policji w Warce, duchowni, leśnicy Nadleśnictwa Dobieszyn, muzealnicy, delegacje szkół i instytucji z terenu ziemi wareckiej.

Organizatorzy dziękują wszystkim obecnym, członkom warty honorowej oraz Piekarni Kazana za słodki poczęstunek.

Info.Muzeum

 

 

Udostępnij:
← Jak przygotować się do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej? Życzenia dla wszystkich Pań! →

Dodaj komentarz