Sukcesy michałowskich uczniów

Sukcesy michałowskich uczniów

Uczniowie z PSP Michałów uczestniczą w tym roku szkolnym w wielu wydarzeniach i konkursach. Wśród nich  ważną rolę odgrywają projekty historyczne i krajoznawcze. Dzięki uczestnictwu w nich uczniowie nie tylko promują własną szkołę, poszerzają również swoją wiedzę i poznają ludzi zasłużonych dla naszego regionu. Rozwijają swoje zainteresowania i uzdolnienia oraz umacniają wiarę we własne siły. Uczniowie mają także okazję do  poznawania najpiękniejszych zakątków naszego kraju i urokliwego Mazowsza.

24 marca 2018 roku w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyło się podsumowanie etapu wojewódzkiego XXV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Odbywał się on pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Jego uczestnikami były dzieci i młodzież z terenu Mazowsza. Wśród projektów zgłoszonych do tego etapu była praca uczennic z PSP Michałów. Została ona wysoko oceniona przez Komisję Konkursową Województwa Mazowieckiego. Uczennice wraz z opiekunem zostali zaproszeni na uroczystą galę. Podczas niej przedstawiciele Zarządu Mazowieckiego Forum Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego podsumowali tegoroczną edycję konkursu oraz pogratulowali osiągnięć jej uczestnikom. Najważniejszym punktem podczas finału było jednak ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów oraz cennych nagród uczniom i ich opiekunom. Wśród szkół podstawowych w kategorii zbiorowej II miejsce w województwie mazowieckim zajęła praca uczennic klasy VII z PSP Michałów: Wiktorii Mazur i Kingi Miąsek.

Po ogłoszeniu wyników uczestnicy zlotu laureatów wysłuchali niezwykle interesującej prelekcji dr hab. Radosława Lolo – dziekana Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej imienia Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, pod tytułem: „Dlaczego warto być dumnym synem mazowieckiej ziemi”. Jego wykład nie tylko poszerzył wiedzę młodym słuchaczy na temat historii Mazowsza, ale również zainspirował ich do przemyśleń i jeszcze większej identyfikacji z własnym regionem oraz bliską ich sercu ojcowizną.

Po poczęstunku młodzi uczestnicy finału i ich opiekunowie udali się wraz z miejscowym przewodnikiem panem Andrzejem Dybkiem na uroczą wycieczkę po starym, pożydowskim miasteczku Serocku. Zwiedzili jeden z najcenniejszych jego zabytków – średniowieczny kościół o charakterze obronnym. Na jego fasadzie znajduje się zegar słoneczny oraz znamienny napis: „To pomnij czas ucieka, a śmierć goni”. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się na przyjemny spacer do pogańskiego grodziska Barbarka, z którego roztacza się urokliwy widok na Narew. Przed odjazdem uczestnicy wycieczki zwiedzili także pochodzący z 1065 r. miejscowy średniowieczny rynek. Zobaczyli również inne niezwykle urokliwe miejsce, w którym rzeka Bug wpływa do Narwi. Dowiedzieli się również m.in., że dawniej w okolicy Serocka podobnie, jak nad Pilicą węgorze łowiło się za pomocą szmacianego worka. Po wycieczce  czekał na nich w gościnnym Centrum Sportu w Serocku kolejny poczęstunek, po którym wszyscy uczestnicy w dobrych humorach rozjechali się do domów.

Grażyna Wachnik – PSP Michałów

Udostępnij:
← Dzień Kobiet w Klubie Złotego Wieku Kino Visa znów odwiedziło Warkę! →

Dodaj komentarz