Konkurs wieńców dożynkowych we Wrociszewie

Konkurs wieńców dożynkowych we Wrociszewie

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwyczajowo nazywane jest Świętem Matki Boskiej Zielnej – patronki ziemi i płodów rolnych. To najbardziej rolnicze ze wszystkich świąt Maryjnych.  Z tej okazji, 15 sierpnia, składane są symboliczne dary w postaci zbóż, warzyw,  kwiatów i owoców.

Połowa sierpnia to czas zbiorów i pierwszych dożynek. Żniwa od wieków stanowiły centralny punkt roku, oczekiwany z nadzieją i troską. Ogrom czasu i pracy. Cała egzystencja rolnika zależała od udanych albo nieudanych zbiorów. W dniu Matki Boskiej Zielnej we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, wyrażając w ten sposób radość z zebranych plonów. Z plonów tych cieszyć się mogą jednak ci, którzy sumiennie wypełniają swe obowiązki. Przysłowie ludowe mówi, że „kto w żniwa próżnował, będzie w zimie biedował”. We wrociszewskiej parafii nie próżnował nikt.

15-go sierpnia kościół wypełnił się zapachem kwiatów, ziół i świeżych owoców. Dla uświetnienia obchodów tego pięknego maryjnego święta odbył się parafialny konkurs wieńców dożynkowych. W pamięci każdy miał ubiegłoroczny sukces konkursu i pozytywne emocje jakie wzbudzał wśród parafian.  W trosce  o zachowanie pięknej rolniczej tradycji, organizatorzy wydarzenia, ksiądz proboszcz Adam Ostrowski oraz członkowie Stowarzyszenia Made in Bończa przygotowali jego drugą edycję. W szranki o tytuł najpiękniejszego stanęło pięć prac przygotowanych przez mieszkańców: Woli Palczewskiej, Opożdżewa, Bończy, grupę seniorską „Michałowskie Poziomki” oraz jeden wieniec indywidualny wykonany przez Aleksandrę Kwiatkowską. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. W skład 4-osobowego jury wchodzili: ks. Proboszcz Adam Ostrowski, Grażyna Wachnik – reprezentująca Szkołę Podstawową w Michałowie, pasjonat historii, niestrudzony badacz i dokumentalista dziejów naszej Małej Ojczyzny, Lidia Grzegorek – dyrektor Szkoły Podstawowej w Konarach, społecznik i aktywny animator życia kulturalnego lokalnej społeczności, Dorota Lenarczyk reprezentująca Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – dobry duch wszelkich społecznych inicjatyw wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem.  Zwycięzcą został wieniec przygotowany przez mieszkańców Bończy, drugie miejsce przypadło reprezentacji Opożdżewa, a trzecie wywalczyła grupa seniorska „Michałowskie Poziomki”.  Wszyscy uczestnicy dostali upominki oraz dyplomy okolicznościowe.

Zainteresowanie konkursem  napawa optymizmem i budzi ogromną radość, nie tylko wśród organizatorów, ale także wśród wiernych, którzy tego dnia odwiedzają wrociszewską świątynię. Kolorowe kwiaty i zioła, odświętne stroje, wszystko to sprawiło niezapomniane wrażenie i dawało niezwykłą oprawę maryjnemu świętu.  Ksiądz proboszcz serdecznie dziękował wszystkim uczestnikom, gratulował pomysłowości, kunsztu i talentu, a przede wszystkim zaangażowania.

Symbolem dożynek jest również chleb – symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Zgodnie z wieloletnią tradycją kościoła we Wrociszewie na koniec uroczystej mszy, panie reprezentujące wieś Michałów Parcele pokroiły upieczony specjalnie na tę okazję chleb i rozdzieliły pomiędzy zgromadzonych w kościele parafian.

Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty.

Stowarzyszenie Made in Bończa

 

Udostępnij:
← Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta Święto Warki coraz bliżej →

Dodaj komentarz