74. rocznica Bitwy pod Studziankami

74. rocznica Bitwy pod Studziankami

12 sierpnia w Studziankach Pancernych i Mniszewie obchodzono 74 rocznicę Bitwy po Studziankami oraz walk o przyczółek warecko – magnuszewski. W tym dniu odbyły się również uroczystości w Mniszewie, gdzie zorganizowano piknik historyczny, w czasie którego miały miejsce rekonstrukcje walki o przyczółek.

O godz. 10:00 po wysłuchaniu Hymnu Polski przy pomniku – mauzoleum w Studziankach Pancernych, po modlitwie ekumenicznej i okolicznościowych wystąpieniach, delegacje samorządów, instytucji, organizacji społecznych i kombatanckich złożyły kwiaty i zapaliły znicze w hołdzie poległym. Uroczystości otworzył Starosta Kozienicki Andrzej Jung. W czasie uroczystości odczytano listy od Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Gminę Warka reprezentował poczet sztandarowy KŻR-LOK, a wiązanki kwiatów złożyły delegacje KŻR-LOK i CeSiR Warka. W uroczystościach bardzo licznie wzięli udział członkowie Grójeckiego Oddziału Powiatowego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenia Tradycji LWP im. Gen. Z. Berlinga.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w okolicy pomnika posadzono dąb „Bartuś”, który jest potomkiem najsłynniejszego dębu w Polsce.

Po zakończeniu uroczystości w Studziankach i Mniszewie, grupa około 80 osób reprezentująca Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego spotkała się w pawilonie strzeleckim na Strzelnicy Miejskiej w Warce. Podczas spotkania zgromadzonych powitała Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, która również wraz z Prezesem Zarządu Głównego ZWiRWP płk. dr. Wiesławem Kordą oraz Sekretarzem Generalnym Związku płk. Tadeuszem Otulakiem wręczyła medale z okazji 25-lecia organizacji licznej grupie członków.

Zarząd KŻR-LOK Warka

Udostępnij:
← Bończa to wioska wspaniała czyli BończaFest Kolarskie święto w Warce →

Dodaj komentarz