Inicjatywy Senioralne w Gminie Warka

Inicjatywy Senioralne w Gminie Warka

Grupy Seniorów z Gminy Warka rozpoczęły realizację małych projektów społecznych w Michalczewie, Starej Warce, Konarach, Ostrołęce, Bończy, Michałowie, Warce i Nowej Wsi. Inicjatywy Senioralne dofinansowane zostały przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Poniżej prezentujemy działania, które do końca października zostaną zrealizowane przez 8 aktywnych klubów.

Młodzi Duchem z Michalczewa – Michalczew pierogami stoi

Kulinaria łączą, dlatego Grupa Młodzi Duchem chce wrócić tym tematem do tradycji wspólnych spotkań kobiet we wsi. Podczas warsztatów panie będą wymieniały się doświadczeniami, na przygotowanie pierogów, bo co dom to inny smak. Finał zmagań pierogowych odbył się podczas Wiejskiego Pikniku w Michalczewie, gdzie można było spróbować wyrobów seniorek z Michalczewa.

Starówka Stara Warka – Galeria Starówka – Stara Warka

Starówka wskazywałaby na starość, ale grupa ze Starej Warki ma niespełna pół roku. Dlatego, aby zacieśnić więzi między członkami postanowiła oprzeć swój projekt o to co łączy ich członków tj. o historię swojej miejscowości. W tym celu postanowiła stworzyć galerię historii wsi Stara Warka.  Wystawa będzie przedstawiała dawne dzieje, ale również i współczesne wydarzenia. Finałem działań będzie uroczyste otwarcie, na którym praca seniorów zostanie przedstawiona lokalnej społeczności.

Kwitnąca Jabłoń Konary – Ocalmy od zapomnienia

Kwitnąca Jabłoń zakwitła w Konarach w tym roku w postaci nowej grupy senioralnej. Ok. 20 osób spotyka się regularnie w szkole podstawowej. Grupa chce zaangażować także inne osoby, dlatego postawiła w niniejszej inicjatywie na to, co łączy starszych ludzi, a więc wspomnienia. Będzie to zbiór zdjęć z czasów szkolnych, do których zbierania zostaną zachęceni również mieszkańcy Konar. Seniorzy zaniosą na groby nauczycieli i kolegów własnoręcznie wykonane w ramach warsztatów florystycznych, wiązanki.

Złota Reneta Ostrołęka – Integracja z seniorami spoza naszej grupy

Ostrołęcka grupa działa prężnie od kilku lat. Dlatego postanowiła teraz dotrzeć do niezrzeszonych osób starszych z Ostrołęki i okolic, by zaprosić ich do włączenia się w szeregi klubu. Pomysłem na zaangażowanie nowych osób jest przygotowanie spotkania, na którym goście dostaną mały prezent w postaci słodkości i rękodzieła wykonanego przez członków klubu. Rękodzieło zostanie wykonane techniką origami podczas warsztatów poprowadzonych przez jedną z członkiń klubu.

Grupa Seniorzy Preferują Aktywność SPA Bończa – Wszystko gra

Grupa SPA, jak sama nazwa wskazuje preferuje aktywność. Tym razem będzie to doskonalenie umiejętności teatralnych. Seniorzy mają już na swoim koncie kilka występów. Inicjatywa będzie polegała na stworzeniu nowego występu, z profesjonalną scenografią i kostiumami. Ponadto grupa zorganizuje nabór, aby zaangażować jeszcze niezrzeszonych seniorów. Scenariusz, scenografia i kostiumy, przy niewielkim wsparciu krawcowej zostaną przygotowane własnoręcznie.

Michałowskie Poziomki – Seniorzy dla seniorów

Celem inicjatywy jest tworzenie miejsc przyjaznych seniorom w Michałowie. Będzie to fragment placu przy kaplicy w Michałowie. Do prac zostaną zaangażowani seniorzy i członkowie lokalnej społeczności. Zostanie przygotowany grunt, wykoszona trawa, a na końcu teren zostanie wyposażony w ławeczki senioralne oraz krzewy.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce – Teatr moja pasja

UTW nie tylko słucha wykładów, ale także sam podejmuje ciekawe wyzwania artystyczne. Członkowie grupy postanowili zachęcić seniorów do aktywnego spędzania czasu oraz realizacji swoich pasji i zainteresowań twórczych. Członkowie Uniwersytetu chcą zaprosić niezrzeszonych seniorów, samotnych do udziału w teatroterapii. W ramach inicjatywy powstanie grupa teatralna KOFEINA, która zaprezentuje spektakl wymyślony i zorganizowany dla seniorów. Premiera będzie miała miejsce pod koniec października.

Klub Seniora „Czerwone Jabłuszko” przy OSP Nowa Wieś –  Wydajemy „Głos Seniora” oraz folder „Atrakcje Nowej Wsi i okolicy”

Inicjatywa Czerwonych Jabłuszek będzie polegała na kontynuacji redagowania i wydawania lokalnej gazety „Głos Seniora”. Ubiegłoroczna inicjatywa spotkała się z aprobatą nie tylko środowiska seniorów, ale także mieszkańców Nowej Wsi i okolic. Grupa chce zaangażować do zespołu redakcji nowe osoby oraz poszerzyć gazetę o nowe rubryki. Ponadto nowowiejscy seniorzy wydadzą folder „Atrakcje Nowej Wsi i okolic”, który będzie sposobem na promocję regionu. W ten sposób grupa senioralna ma zamiar kształtować przestrzeń przyjazną osobom starszym i wzmacniać działania prospołeczne mieszkańców.

Inicjatywy Senioralne realizowane są w ramach Projektu Stowarzyszenia W.A.R.K.A. dofinansowanego ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 oraz dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Udostępnij:
← Rajd Żuka na gościnnej wareckiej ziemi Brąz w Trójboju Siłowym →

Dodaj komentarz