Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

W nocy z 13/14 czerwca w Warce na Os. Ks. Mazowieckich, na jednej z klatek schodowych spłonął wózek dziecięcy. Jak ustalono pożar na klatce schodowej pojawił się w wyniku podpalenia lub zaprószenia ognia. Na miejscu z ogniem walczył zastęp straży OSP z Warki i PSP Grójec. Policjanci z Warki prowadzą dochodzenie w tej sprawie. Apeluję byśmy byli czujni i reagowali na dziwne sytuacje, podejrzane osoby również u naszych sąsiadów. Jednocześnie apelują do ewentualnych świadków, którzy widzieli podejrzane osoby lub sam fakt podpalenia, aby skontaktowali się z Komisariatem Policji w Warce.

W okresie 8-12 lipca w miejscowości Opożdżew nieznani sprawcy dokonali kradzieży dwóch wałków przekaźnikowych od kosiarek stojących za posesją na szkodę mieszkańca gminy Warka. Do chwili obecnej nie ustalono sprawców tych przestępstw , jednak Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje w tych sprawach, które mogą przyczynić się do ustalenia sprawców i odzyskania utraconego mienia.

Pomimo często nagłaśnianych przez Policję akcji profilaktycznych, zaangażowania środków masowego przekazu, wciąż dochodzi do oszustw. Sprawcy wymyślają cały czas nowe metody, chcąc uwiarygodnić swoją historię i wyłudzić pieniądze. Do KP w Warce w dniu 10 lipca zgłosiła się mieszkanka Warki, która powiadomiła, że n/n osoba podająca się za policjanta z Komisariatu w Warce – inspektora Jakuba Gąsiora, doprowadziła ją do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 156.000 zł. Fałszywy policjant powiadomił pokrzywdzoną, że ktoś podrobił jej dowód osobisty i może wypłacić pieniądze z jej konta bankowego dlatego fałszywi policjanci poradzili aby przelała pieniądze na ich konto, gdzie w czasie akcji będą bezpieczne. Pokrzywdzona zgłosiła się do Komisariatu aby zapytać o przebieg akcji i wtedy dowiedziała się, że padła ofiarą oszustów. Policjanci udali się szybko z pokrzywdzoną do jednej z placówek banku by cofnęła przelew bankowy dzięki czemu pokrzywdzona odzyskała cała kwotę Policjanci z Warki prowadzą czynności w powyższej sprawie. Przestrzegam, że czasem wystarczy po prostu zachować trzeźwość umysłu, by nie paść ofiarą wyrafinowanych naciągaczy.

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

W całym kraju, w tym i gminie Warka, trwają wakacje. W czasie wypoczynku dzieci i młodzieży zawsze wzrasta ryzyko nieszczęśliwych wypadków oraz zdarzeń przestępczych. Dlatego, wzorem lat ubiegłych, policjanci Komisariatu Policji w Warce przeprowadzą szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie wakacji. Funkcjonariusze biorą czynny udział w tematycznych spotkaniach z młodzieżą z zakresu prewencji kryminalnej oraz bezpieczeństwa na drodze i w czasie zabaw na świeżym powietrzu a także nad wodą. Nie wszystkie dzieci opuszczą miejsce swojego zamieszkania. Część z nich okres wakacji spędzi w rodzinnym domu. Dlatego zwracam się do rodziców tych dzieci, aby uczulili swoje pociechy na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że wpływ na realne bezpieczeństwo ma nie tylko Policja, lecz w dużej mierze rozpowszechniona wśród społeczeństwa świadomość o istniejących zagrożeniach.

Korzystając z okazji chciałbym także przekazać mieszkańcom Warki informację dotyczącą opracowanych dla poszczególnych trzech rejonów służbowych, na które podzielona jest gmina Warka, planów działań priorytetowych realizowanych przez dzielnicowych pełniących służbę w Komisariacie Policji w Warce. Działanie priorytetowe określane jest na podstawie analizy zagrożeń, wiedzy służbowej dzielnicowych, jak również sygnałów społecznych w tym zgłaszanych przez samych mieszkańców za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Celem działań jest przede wszystkim poprawa poczucia bezpieczeństwa w newralgicznych miejscach. Działanie priorytetowe realizowane jest w systemie sześciomiesięcznym, w więc obecnie od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 2019 roku. W aktualnych działaniach uwzględniono następujące miejsca i zdiagnozowane zagrożenia: Dworzec PKP – zakłócanie ładu i porządku publicznego, przestępstwa przeciwko mieniu i zakłócanie ładu i porządku publicznego; okolice sklepu w Laskach – zakłócanie ładu i porządku publicznego; Plac Stefana Czarnieckiego – zakłócanie ładu i porządku publicznego oraz spożywanie alkoholu w miejscu publicznym; okolice sklepu w Netto i Stokrotka w Warce przy ul. Puławskiej – zakłócanie ładu i porządku publicznego; Również w tym zakresie proszę Was o aktywność i przekazywanie sygnałów oraz spostrzeżeń dzielnicowym z poszczególnych rejonów, być może ktoś z mieszkańców dostrzega potrzeby objęcia innych miejsc kolejnym działaniem priorytetowym – jesteśmy otwarci na sygnały i propozycje mieszkańców.

Zachęcam mieszkańców gminy Warka do korzystania z aplikacji „Moja Komenda” jak również „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Są to darmowe aplikacje na urządzenia mobilne, które umożliwiają zgłoszenie nam konkretnego problemu oraz nawiązanie kontaktu z dzielnicowym ze swojego rejonu.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Republika Bończa, czyli rzecz tworzona pospołu IV Memoriał Strzelecki płk. Dariusza Kossakowskiego →

Dodaj komentarz