Więcej
    Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejDlaczego Polska nie została mocarstwem kolonialnym?

    Dlaczego Polska nie została mocarstwem kolonialnym?

    Warecka Akademia Wiedzy działająca przy „Dworku na Długiej” zaprasza w najbliższy czwartek 10 kwietnia o godz. 17:30 na bezpłatny wykład historyczny pt. „Dlaczego Polska nie została mocarstwem kolonialnym?”, który wygłosi dr Remigiusz Matyjas.

    Wykład z pewnością zainteresuje wszystkich tych miłośników historii Polski, którzy poszukują wiedzy o mało znanych, interesujących wydarzeniach z naszych dziejów. Tym razem przeanalizujemy poszukiwania drogi do odzyskania dawnej mocarstwowości przez odradzające się po latach niewoli, młode państwo polskie. Bardziej realnie rzecz ujmując: będą to próby rozwiązania problemów gospodarczych – wyżywienia społeczeństwa, zapewnienia surowców dla przemysłu i rynków zbytu na nasze towary. Jak w tych potężnych i okrutnych w swej bezduszności „żarnach historii” potrafili odnaleźć się pojedynczy ludzie – najczęściej słabo zorientowani w polityce i źle wykształceni? Zachęcano ich do wyjazdu do Ameryki, gdzie czeka ich lepsze życie – to wyprzedawali lub pakowali w tobołki nędzny dobytek i jechali. Tylko, że nie do Północnej (Stanów), jak sobie wyobrażali, lecz do Południowej – do zupełnie dzikiego, niecywilizowanego świata! Jak przeżyli zderzenie z nową rzeczywistością? Jak ułożyli sobie relacje z ludnością tubylczą?

    Ówcześni politycy tkwili – zdaje się – jeszcze w złudnym przekonaniu, że posiadanie kolonii jest podstawą dobrobytu i prestiżu na arenie międzynarodowej. Władze Polski międzywojennej poczyniły rozeznanie w poszukiwaniu takich obszarów wyzysku. W rachubę wchodził Madagaskar (tu wypowiadał się m.in. sławny Arkady Fidler) oraz Brazylia. Powiodło się w Ameryce Południowej. Nie przejęliśmy, oczywiście, tego kraju na własność – ale udało się tam wykupić ziemię dla wielu polskich rodzin. Do dziś ludność pochodzenia polskiego stanowi trzon brazylijskiego społeczeństwa. Do dziś też funkcjonują w Brazylii dwie czysto polskie miejscowości: Wanda i Jadwiga – nazwane imionami córek Józefa Piłsudskiego.

    Zapraszamy – to będzie ciekawy, znakomicie przygotowany wykład.

    Hanna Szczepanowska – koordynatorka Wareckiej Akademii Wiedzy w Dworku na Długiej

    plakat WAW - Polska Mocarstwem

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

    NAJPOPULARNIEJSZE