11.6 C
Warka
czwartek, 30 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejDlaczego Polska nie została mocarstwem kolonialnym?

  Dlaczego Polska nie została mocarstwem kolonialnym?

  Warecka Akademia Wiedzy działająca przy „Dworku na Długiej” zaprasza w najbliższy czwartek 10 kwietnia o godz. 17:30 na bezpłatny wykład historyczny pt. „Dlaczego Polska nie została mocarstwem kolonialnym?”, który wygłosi dr Remigiusz Matyjas.

  Wykład z pewnością zainteresuje wszystkich tych miłośników historii Polski, którzy poszukują wiedzy o mało znanych, interesujących wydarzeniach z naszych dziejów. Tym razem przeanalizujemy poszukiwania drogi do odzyskania dawnej mocarstwowości przez odradzające się po latach niewoli, młode państwo polskie. Bardziej realnie rzecz ujmując: będą to próby rozwiązania problemów gospodarczych – wyżywienia społeczeństwa, zapewnienia surowców dla przemysłu i rynków zbytu na nasze towary. Jak w tych potężnych i okrutnych w swej bezduszności „żarnach historii” potrafili odnaleźć się pojedynczy ludzie – najczęściej słabo zorientowani w polityce i źle wykształceni? Zachęcano ich do wyjazdu do Ameryki, gdzie czeka ich lepsze życie – to wyprzedawali lub pakowali w tobołki nędzny dobytek i jechali. Tylko, że nie do Północnej (Stanów), jak sobie wyobrażali, lecz do Południowej – do zupełnie dzikiego, niecywilizowanego świata! Jak przeżyli zderzenie z nową rzeczywistością? Jak ułożyli sobie relacje z ludnością tubylczą?

  Ówcześni politycy tkwili – zdaje się – jeszcze w złudnym przekonaniu, że posiadanie kolonii jest podstawą dobrobytu i prestiżu na arenie międzynarodowej. Władze Polski międzywojennej poczyniły rozeznanie w poszukiwaniu takich obszarów wyzysku. W rachubę wchodził Madagaskar (tu wypowiadał się m.in. sławny Arkady Fidler) oraz Brazylia. Powiodło się w Ameryce Południowej. Nie przejęliśmy, oczywiście, tego kraju na własność – ale udało się tam wykupić ziemię dla wielu polskich rodzin. Do dziś ludność pochodzenia polskiego stanowi trzon brazylijskiego społeczeństwa. Do dziś też funkcjonują w Brazylii dwie czysto polskie miejscowości: Wanda i Jadwiga – nazwane imionami córek Józefa Piłsudskiego.

  Zapraszamy – to będzie ciekawy, znakomicie przygotowany wykład.

  Hanna Szczepanowska – koordynatorka Wareckiej Akademii Wiedzy w Dworku na Długiej

  plakat WAW - Polska Mocarstwem

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE