Więcej

  W wielkim muzycznym świecie

  Staramy się zawsze, by w programie Wareckiej Akademii Wiedzy organizowanej w Dworku na Długiej znalazły się także wykłady muzyczne. Mówiliśmy już o sławnych saksofonistach, o pieśniach Moniuszki, słuchaliśmy piosenek musicalowych oraz tych śpiewanych niegdyś przez Hankę Ordonównę. Teraz przyszedł czas na wielką operę. Proponujemy Państwu spotkanie z grecką śpiewaczka operową (dramatyczny sopran koloraturowy) – Cecilią Sophią Anną Marią Kalogeropoulou czyli … Marią Callas (poza Grecją jej prawdziwe nazwisko było nie do wymówienia – stąd ten skrót). Urodziła się w Nowym Jorku, a zmarła w Paryżu. Piękna, niezwykle utalentowana – całe życie obracała się w tzw. wielkim świecie, wśród ludzi majętnych i znaczących. Wzbudzała tyleż zachwytów, co i kontrowersji. Była żoną bogatego przemysłowca włoskiego G.B. Meneghiniego, ale zerwała to małżeństwo dla greckiego miliardera Arystotelesa Onassisa, który z kolei porzucił ją dla pani Kennedy. Potrafiła obrazić się na publiczność i pójść sobie do domu w połowie przedstawienia mimo obecności na sali samego prezydenta Włoch. Nawet po śmierci miewała niezwykłe przygody – mianowicie urna z jej prochami została skradziona przez któregoś z wielbicieli z paryskiego cmentarza Pere-Lachaise. Po odzyskaniu prochów rozsypano je nad Morzem Egejskim – teraz już nikt ich nie ukradnie!

  Podczas najbliższego wykładu 11 kwietnia o godz. 17:30 będziemy mieli także okazję wysłuchać kilku arii w wykonaniu Marii Callas. Przypominamy: to ona była najwspanialszą Toscą, Normą i Aidą, Brunhildą i Abigail, także Eurydyką, Rozyną i Lady Makbet… Łącznie wystąpiła w 41 operach i 2 operetkach (na scenie), nagrała zaś w studiu 22 opery. Zapowiada się wielka uczta muzyczna. Zapraszamy.

  11 kwietnia 2013, czwartek, godz. 1730

  dr Izabela Tomaszewska – „ Primadonna stulecia”. Maria Callas na scenie i prywatnie

  Plakat WAW4 - 08 ZM

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE