Więcej
  Strona głównaBlogiWareckie zimowisko czyli akcja Ferie 2020

  Wareckie zimowisko czyli akcja Ferie 2020

  Tegoroczne ferie zimowe, dzieci Warki i okolic mogły spędzić biorąc udział w zajęciach organizowanych przez działające na terenie gminy instytucje – Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną, Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej” oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. 10 dni, 40 godzin zajęć w których uczestniczyło każdorazowo średnio 30 osób, w „Zimowisku w Warce” udział wzięło ponad 100 różnych dzieci – tak wyglądają statystyki a co działo się w poszczególnych instytucjach?

  Centrum Sportu i Rekreacji

  Cztery dni na sportowo spędzili uczestnicy ferii w CeSiR oraz na Krytej Pływalni „Olimpic”. Działo się wiele, oj wiele… Trening MUAY THAI pod okiem mistrzyni kickboxingu Agaty Kacprzak był ciekawym, ale także sporym wyzwaniem. Na początku trening ogólnorozwojowy w formie gier i zabaw a potem dzieci w parach poznawały i ćwiczyły różne techniki prostych ciosów. Podczas innych zajęć – tanecznych, dziewczynki uczyły się prostych układów zaś chłopcy w rytmie radiowych hitów wzięli udział w ciekawych grach i zabawach. W kolejnym dniu zajęć CeSiR odwiedził też zespół strażaków z OSP Warka i Policji, który zapoznał dzieci z zagadnieniami na temat bezpiecznych ferii w mieście. Odbyła się też prezentacja sprzętu ratowniczego. Dzieci mogły przymierzyć strój strażaka, zobaczyć urządzenie do rozcinania metalu, poznać wyposażenie samochodu strażackiego. Innym razem dzieci wzięły udział w zajęciach z mini siatkówki. Na początek odbyły się gry i zabawy, podczas których dzieci uczyły się łapać piłkę w tzw. ”koszyczek”. Kolejnym elementem szkolenia był turniej siatkarskiej rzucanki. Dzieci rywalizowały indywidualnie w czterech kategoriach wiekowych, systemem każdy z każdym. Najlepsi zawodniczy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i nagrodami. W innym dniu w CeSiR odbył się Turniej Piłkarski o Puchar Krainy Lodu. Dzieci w dwóch kategoriach wiekowych rywalizowało o medale i nagrody. W kategorii dzieci młodszych udział wzięły 4 drużyny: Sopel, Zimowi Niedźwiedzie, Lodowcy oraz stworzone z samych dziewczynek FC Śnieżki. Turniej zdecydowanie wygrały Sople (Szymon Cwyl, Ignacy Maciejewski, Szymon Wroniewicz oraz Paweł Zapaśnik), zwyciężając we wszystkich meczach i zdobywając komplet punktów. Pozostałe trzy drużyny zdobyło po 3 pkt i o kolejności zdecydował bilans bramkowy. Z powodu równego bilansu drugie miejsce ex aequo zajęli Zimowi Niedźwiedzie oraz Lodowcy a na trzecim wylądowały Śnieżki.
  Królem strzelców turnieju w kategorii młodszej został Szymon Cwyl z 8 bramkami. W kategorii dzieci starszych udział wzięły 3 drużyny o nazwach: FC Śnieg, FC Bałwany oraz Zimowi Snajperzy. Grano tutaj w systemie każdy z każdym z rewanżami. Wygranym został FC Śnieg (Kacper Wodziński, Aleksander Traczyk, Patryk Zalewski, Robert Jasieńczuk), który miał co prawda tyle samo punktów co FC Bałwany, czyli 9, zdecydował jednak lepszy bilans bramkowy. Na trzecim miejscu skończyli Zimowi Snajperzy. Królem strzelców został Kacper Rogoziński, strzelec 8 bramek, z FC Bałwanów. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy, medale, a królowie strzelców plecaki w nagrodę za udział w turnieju. W przedostatnim dniu ferii dzieci aktywnie spędzały czas na wareckim basenie oraz w hali w Centrum Sportu i Rekreacji. Na początek pod okiem instruktorów wszyscy bawili się w dwóch grupach, jedna na wodnym torze przeszkód zaś druga rywalizowała w różnych konkurencjach na basenie obok. Gdy już obie grupy pobawiły się w wodzie, nadszedł czas na wyjście oraz posiłek, po którym wszyscy udali się na halę CeSiR, gdzie ponownie podzielono dzieci na dwie grupy. Jedna z nich poszła do świetlicy internetowej, a druga została na miejscu i grała w zbijaka. Nie zabrakło oczywiście wspólnej zabawy na dmuchańcach. Dwa place zabaw były wielką frajdą dla wszystkich dzieci!

  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

  W bibliotece dzieci mogły bawić się dwa dni. Były bajkowe animacje, przedstawienie teatralne „Prastara Książnica” w którym aktorzy przebrani w barwne kostiumy, w zabawny, ale też edukujący  sposób zachęcali dzieci do odwiedzania bibliotek i sięgania po książki. Zwrócili też uwagę dzieciom jak bardzo telefon, tablet czy komputer może uzależnić odbierając przy tym wolny czas a tym samym ograniczając kontakty z przyjaciółmi, rówieśnikami czy nawet najbliższymi z rodziny. Jak to w bibliotece – nie mogło zabraknąć czasu na czytanie. Dzieci wysłuchały baśni „O rybaku i złotej rybce” oraz „Latający kufer” oraz wzięły udział w żywej dyskusji na temat baśniowych postaci. Dużo śmiechu i radości wywołały zabawy z chustą animacyjną. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonały: papierowe bałwanki, makietę „Karmink”, łańcuszek z serc i wyklejankę „Dno oceanu”. Zajęcia przeplatane były  licznymi zawodami sprawnościowymi takimi jak: „Łapki, stopy”, „Butelka na sznurku”, „Balonowy wąż” czy „ Papierowy bilard”.

  Dworek na Długiej

  Dwa dni zajęć w „Dworku” to czas warsztatów… zarówno plastycznych, technicznych jak i edukacyjnych oraz wspólnej zabawy i animacji. Dzieci wykonały pracę przedstawiającą zimowy krajobraz, z masy solnej wybudowały iglo oraz wykonały na dużym formacie pracę w zimowym klimacie metodą collage. Dowiedziały się także jak ważna jest troska o środowisko i w jaki sposób mogą dbać o naszą planetę. Wiele emocji i zabawy wzbudziły warsztaty z ozobotami, robotami DASH i DOT. Tegoroczne ferie zakończyła wspólna zabawa w rytmie muzyki! Były tańce, konkursy i wizyta Olafa z Krainy Lodu.

  Muzeum im. K. Pułaskiego

  Motywem przewodnim dwóch dni zajęć w Muzeum było dbanie o ptaki w czasie zimy. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się jakie jest znaczenie ptaków w życiu człowieka, dlaczego i jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów, które ptaki zimują, jakie wydają odgłosy, dlaczego i kiedy dokarmiamy ptaki, do czego służą karmniki, jak są zbudowane, gdzie powinny być zawieszone. Poznały też zasady prawidłowego doboru karmy dla ptaków. W dalszej części zajęć dzieci zaprojektowały swoje karmniki. Do niektórych „przylecieli” nawet goście – sikorki, wróble, gile itp. Odbyła się mini wystawa prac i wspólna ocena najlepszych. Podczas spaceru po starym parku – ścieżką edukacyjną, dzieci szukały istniejących już karmników i budek lęgowych. Udało się nawet zaobserwować niektóre z zimujących w Polsce ptaków m.in. gile. Kolejnego dnia Dzieci, pracując w zespołach, zbudowały dla ptaków prawdziwe karmniki, które otrzymały „apetyczne” nazwy: Mc Chicken, Ptasia Gospoda, Mc Bird, Hotel Sikorek, Ptasia Willa, Zdrowa Żywność. Wszystkie karmniki można podziwiać w parku, ponieważ zostały one zawieszone w odpowiednio wybranych miejscach, uzupełnione ziarnem, owocami oraz pokarmem dla sikorek.

  Organizatorzy i partnerzy:

  – Urząd Miejski w Warce

  – Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”

  – Centrum Sportu i Rekreacji w Warce

  – Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

  – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce

  – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Warce

  – Policja w Warce

  – EduEvent

  Organizatorzy Ferii w Warce  dziękują wszystkim uczestnikom i wolontariuszom wspierającym organizację zajęć.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE