Kulinarne zmagania w wareckim Zespole Szkół

Kulinarne zmagania w wareckim Zespole Szkół

We wtorek, 25 lutego 2020 r. w Zespole Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce odbył się Międzyszkolny Konkurs Kulinarny pt. „Kotlety, pulpety i inne mięsne przysmaki”.

Wydarzenie swoim patronatem objął Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak. Do rywalizacji stanęło sześciu uczniów z trzech szkół średnich powiatu grójeckiego i białobrzeskiego: Zespołu Szkół w Białobrzegach, Zespołu Szkół w Jasieńcu oraz Zespołu Szkół w Warce. Szkołę z Warki reprezentowały uczennice II klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Karolina Strzałkowska i Patrycja Wachnik. Aleksandra Batut i Mateusz Michalak reprezentowali szkołę z Jasieńca a Kinga Kucharska i Robert Siedlecki szkołę z Białobrzegów. Zadaniem zespołów biorących udział w konkursie było przygotowanie czterech porcji dania zasadniczego, w skład którego wchodził: kotlet, pulpet lub inny mięsny przysmak, dodatek witaminowy w postaci surówki lub sałatki oraz dodatek skrobiowy.

Zmagania uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Sekretarz Powiatu Grójeckiego – Anna Matyjas, restauratorka oraz właścicielka Restauracji Ratuszowa w Warce – Monika Pomian oraz właściciel i szef kuchni Restauracji Kociołek w Warce – Marcin Bienias. Pod uwagę brane były: bukiet smakowo-zapachowy, smakowitość, pomysłowość, kreatywność, wygląd i aranżacja potrawy oraz fachowość wykonywania potrawy w trakcie jej przygotowywania (zgodnie z zasadami sztuki kulinarnej), ład i porządek na stanowisku oraz organizacja pracy. Jury miało nie lada problem z wyłonieniem najlepszych prac, ponieważ wszystkie potrawy były wykonane w sposób mistrzowski i smakowały wyśmienicie. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością, a przygotowane potrawy prezentowały wysoki poziom sztuki kulinarnej.

Na najniższym stopniu podium stanęła Aleksandra Batut z Zespołu Szkół w Białobrzegach, która przygotowała Kotleciki buraczane na sosie ziemniaczanym z serkiem topionym, puree z marchewki oraz sferyfikację kawioru. Drugie miejsce ex aequo zajęli: Patrycja Wachnik z Zespołu Szkół w Warce za przygotowanie Kotletów z mięsa wieprzowego z jajami przepiórczymi, z pieczarkami faszerowanymi szpinakiem z serkiem Ricotta i różyczek ziemniaczanych z sosem czosnkowym oraz Robert Siedlecki z Zespołu Szkół w Jasieńcu, który przygotował Przysmak bałkański. Na najwyższym stopniu podium stanęła Kinga Kucharska z Zespołu Szkół w Jasieńcu, która przygotowała Pulpeciki rybne na szafranowym polu. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Strzałkowska z Zespołu Szkół w Warce za Pulpety z jajami przepiórczymi w sosie własnym z kopytkami i surówką witaminową oraz Mateusz Michalak z Zespołu Szkół w Białobrzegach za Pulpety cielęce z brokułem i pieczarką.

Wszyscy zawodnicy otrzymali cenne nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Warce oraz dyplomy. Wręczyli je członkowie jury oraz dyrektor Anna Górnicka.

Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na arenie kulinarnej. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

Przepisy na nagrodzone potrawy znajdują się na stronie szkoły ZS w Warce: www.zspwarka.grojec.pl

Aldona Rzeźnik – ZS w Warce

Udostępnij:
← Grand Prix Polski w pływaniu w Kozienicach Młodzi piłkarze KS CeSiR Warka na piątkę! →

Dodaj komentarz