Więcej
  Strona głównaInstytucjeEkowyprawy Licealistów

  Ekowyprawy Licealistów

  Czy wiecie jak smakują sosnersy? A może próbowaliście bluszczyka kurdybanka albo liści brzozy? Czy da się umyć zęby gałązką sosny? Uczniowie z wareckiego Liceum pierwsze próby smaków lasu mają już za sobą dzięki Ekowyprawom w ramach partnerskiego projektu Stowarzyszenia W.A.R.K.A. i Liceum im. Piotra Wysockiego w Warce.

  Projekt „LOkalnie EkoLOgiczni” rozpoczął się pod koniec 2022 r. od Edukacyjnych Eko Wypraw przybliżających lokalne zasoby przyrodnicze wareckiego nadpilicza. Teraz przyszła pora na leśnienie, czyli wyprawy do Osady Krzaki,  prowadzonej przez Fundację Tropy Przyrody. Uczestnikami były trzy pierwsze klasy Liceum im. Piotra Wysockiego w Warce, którzy swoje wyprawy wraz z opiekunami odbyli 10 maja, 22 maja oraz 24 maja.

  Leśnienie to wyprawa leśna, podczas której Anna Makowska – edukatorka przyrodnicza – zaprosiła uczestników do różnych aktywności. Poprowadziła ich przez świat bycia, patrzenia słuchania, słyszenia i odczuwania. Wyprawa leśna była opowieścią o uważności, byciu w sobie i szukaniu emocji.

  Oprócz doceniania natury młodzież mogła posłuchać Legendy o wolnych ludziach, doświadczyć siebie w przyrodzie (spacerując, przedzierając się przez krzaki i błoto) i poznać smaki lasu. Uczestnicy próbowali sosnersów, które przy kolejnych wyprawach zamieniły się we wszędobylski pyłek. Odkrywali właściwości sosny jako szczoteczki do mycia zębów i bluszczyka kurdybanka, którego moce można testować w noc kupały. Nie zabrakło wspólnego kręgu przy ognisku! Można było poczęstować się pieczonym ziemniakiem i upiec chlebek tropiciela.

  Ekowyprawa była możliwa dzięki realizacji projektu „LOkalnie EkoLOgiczni”.

  Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE