Więcej
  Strona głównaInstytucjeLekcje historii inaczej w Zespole Szkół przy Obwodowej

  Lekcje historii inaczej w Zespole Szkół przy Obwodowej

  Nauczanie historii zawsze było i jest trudną sztuką. Mówi się, że historia to nauczycielka życia. Jak zatem wśród dat, ogromu wydarzeń, najczęściej wojen, pojęć historycznych, rzeszy postaci ważniejszych i mniej ważnych dostrzec człowieka. Znaleźć wskazówki do życia. Zwłaszcza teraz, gdy młodzi ludzie funkcjonują w świecie stworzonym przez Internet.

  Rozwiązaniem mogą być „inne” lekcje. Do dobrej polskiej tradycji szkolnej zawsze należały spotkania z osobami, które uczestniczyły w ważnych, ciekawych wydarzeniach historycznych. Obecnie trudno już znaleźć tych, którzy pamiętają np. czasy II wojny światowej. A jednak właśnie współczesne osiągnięcia techniki dają możliwość zrealizowania ciekawych zajęć.

  28 marca 2023 r. w naszej szkole mieliśmy spotkanie z Panią Ireną Sendlerową. Tak właśnie. Było to możliwe dzięki panu Piotrowi Piwowarskiemu. Jest to dokumentalista, producent filmowy, reżyser. W 2010 r. wyprodukował film pt. „W imię matek. Historia Ireny Sendlerowej”. Jest to wywiad z kobietą, która ratowała dzieci żydowskie z warszawskiego getta. W tej niezwykłej lekcji  uczestniczyło 7 klas. Po projekcji odbyło się spotkanie z autorem filmu. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego producent wybrał panią Irenę, dlaczego chciał opowiedzieć jej historię. Dużo dowiedzieliśmy się o pracy dokumentalisty. Najcenniejsze w tym spotkaniu były emocje, które ujawniły się w trakcie dyskusji. Rozmowa o wartości życia ludzkiego, o byciu przyzwoitym człowiekiem, o pomaganiu słabszym, o umiejętności dokonywania wyborów, o precyzyjnym planowaniu działań, to było to.

  ZS Warka

   

   

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE