0.3 C
Warka
sobota, 10 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejWarka pamięta o bohaterach "Stycznia 1863"

  Warka pamięta o bohaterach „Stycznia 1863”

  22 stycznia, w 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego mieszkańcy Warki uczcili pamięć powstańców dążących do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niestety, z uwagi na panujące obostrzenia rocznica nie mogła odbyć się w tradycyjny sposób.

  O godzinie 17:00 rozpoczęła się Msza św. w kościele pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Warce, która dodatkowo była transmitowana online poprzez media społecznościowe. Na początku liturgii odczytany został rys historyczny przedstawiający w skrócie wydarzenia sprzed lat. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele Samorządu Warki i Samorządu Powiatu Grójeckiego: Wiceburmistrz Teresa Knyzio, dwóch Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej – Paweł Maciejewski i Tadeusz Sobieraj oraz Radni – Iwona Sekuła i Zbigniew Gilarski, natomiast Powiat Grójecki reprezentowali: Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego Andrzej Zaręba oraz Radni – Cezary Kołodziejski i Jan Madej.

  Dla uczczenia bohaterów roku 1863 przed Mszą połączona delegacja przedstawicieli Samorządu Warki, Powiatu Grójeckiego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział im. W. Krawczyka w Warce oraz szkoły noszącej imię Bohaterów Powstania Styczniowego 1863r. – Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi złożyli kwiaty i zapalili znicze przed „Kopcem Powstańców Styczniowych 1863 r.” na wareckich błoniach, gdzie rozstrzelany został płk Władysław Kononowicz oraz jego adiutanci – Edmund Nałęcz-Sadowski i Feliks Łabędzki.

  Zachęcamy do zapoznania się z historią walk oddziału pułkownika Władysława Kononowicza – wystarczy poświęcić 27 minut na obejrzenie multimedialnej wersji komiksu historycznego dostępnego na stronie www.oKononowiczu.pl.  

   

  Organizatorzy uroczystości – Samorząd Miasta i Gminy Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. W. Krawczyka w Warce, Parafia pw. św Mikołaja Biskupa w Warce, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. w Nowej Wsi oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA dziękują wszystkim uczestniczącym w modlitwie w kościele oraz online.

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE